Główna » 2014 » Wrzesień » 13 » Neopogaństwo
4:40 PM
Neopogaństwo

Neopogaństwo (czasem błędnie neopoganizm) – to zbiorowe określenie współczesnych systemów wierzeń, zarówno odwołujących się do etnicznej (zazwyczaj przedchrześcijańskiej lub określanej przez chrześcijan jako pogańska) religii danego regionu lub kraju, jak i powstałych współcześnie, całkowicie od podstaw (nie sięgając do żadnego konkretnego systemu wierzeń etnicznych / pierwotnych), ale mimo to posiadające ogólne cechy pogańskie - np. będące klasyfikowane jako politeizm, ale także monoteistyczne np. pastafarianie. W formie przymiotnika terminem tym określa się też powszechnie niektóre oficjalnie zarejestrowane i działające związki wyznaniowe (w tym część tzw. nowych ruchów religijnych).

Część znawców lub wyznawców tej grupy religii uważa termin „pogaństwo”[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/poganie/2014-09-13-840], „neopogaństwo” i „neopoganizm” za określenia deprecjonujące. Poganie etniczni ale nie neopoganie powszechniej stosują (bez tego rodzaju nacechowania) termin - rodzimowierstwo (jako ogólnie pojmowany system wierzeń etnicznych oraz religii bezpośrednio do nich nawiązujących). W przypadku większości pierwotnych wierzeń etnicznych, za bardziej obiektywne z naukowego punktu widzenia uznane jest też użycie terminu określającego system wierzeń z przymiotnikiem określającym jego pochodzenie np. „politeizm”.

Neopoganie nie nawiązując do dawnych wierzeń etnicznych określają się terminem neopoganin. Jednakże niefortunne jest stosowanie zamiennie z określeniem poganin.

W Polsce w ostatnim półwieczu pojawiło się kilka ruchów odwołujących się do rodzimowierstwa słowiańskiego (czyli pogaństwa) - tradycji słowiańskich sprzed chrystianizacji, np. Rodzimy Kościół Polski, Zrzeszenie Wiary Rodzimej, Klan Ausran, Polski Kościół Słowiański. Ruchy neopogańskie to m.in. powstały po 1989 w Polsce zdobywający coraz większą popularność wierzenie Wicca, nie jest ona jednak wyznaniem oficjalnie zarejestrowanym.

Pełny spis prawnie działających związków wyznaniowych i Kościołów na terenie RP zawiera Rejestr kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA.

Kategoria: historia | Wyświetleń: 472 | Dodał: Bies3983 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: