Push – amerykańsko-kanadyjsko-brytyjski film fabularny powstały w reżyserii Paula McGuigana. Jego światowa premiera miała miejsce 29 stycznia 2009 r. w Los Angeles.
Scenariusz filmu został oparty w znacznym stopniu na eksperymentach z dziedziny parapsychologii. Zwykli ludzie obdarzeni nadludzkimi zdolnościami przewidywania przyszłości lub potrafiącymi sterować cudzymi myślami stali się inspiracją twórców filmu, ale też obiektem zainteresowań kontrwywiadu.
Nick Gant (Chris Evans) odziedziczył po swoim ojcu telekinetyczne zdolności, które stanowią obiekt badań tajnej rządowej agencji, zwanej Wydziałem. Eksperymenty, mające na celu wzmocnienie mocy osób obdarzonych niezwykłymi możliwościami jasnowidzenia czy też telepatii, jak dotąd prawie dla nikogo jeszcze nie skończyły się dobrze. Nick ucieka do Hongkongu, gdzie na jego trop wpada Cassie Holmes (Dakota Fanning). Odtąd widz staje się świadkiem spektakularnych rozgrywek pomiędzy posiadac
...
Czytaj więcej »
|
Martwe zło (The Evil Dead lub Book of the Dead) – film amerykański z gatunku horroru, na ekranach kin zadebiutował w roku 1981.
Debiut reżyserski Sama Raimiego, który z miejsca zyskał sobie status kultowego. Do opuszczonego domku w Górach Michigan przybywa na weekend piątka studentów. Zamiast upragnionego spokoju, znajdują Księgę Umarłych (Naturan Demantos, w sequelach nazywana Necronomicon ex Mortis). Przy jej użyciu niechcący budzą żyjące od wieków w lesie demony. W ten sposób zaczynają się ich problemy. Trylogia Martwe zło zainspirowała twórców gier. Powstały takie gry jak: Evil Dead: Hail to the King, na platformy PlayStation i Sega Dreamcast, Evil Dead: A Fistful of Boomstick, na PlayStation 2 i Xboksa oraz Evil Dead: Regeneration na PlayStation 2, Xboksa i PC.
|
Dom zły (ang. The Dark House) – polski film fabularny z 2009 w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
Film został dedykowany producentce Annie Iwaszkiewicz.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w listopadzie 2008, a zakończyły się w styczniu 2009. Za plenery posłużyły okolice Gorlic.
Bohater filmu, Edward Środoń pracujący jako zootechnik w PGR w miejscowości Mosty w północno-zachodniej Polsce traci żonę, która umiera nagle wskutek wylewu krwi do mózgu. Po jej śmierci popada w alkoholizm, przestaje pracować i ostatecznie postanawia wyjechać na drugi koniec Polski celem pracy w bieszczadzkim PGR. Docierając tam, trafia pewnego wieczora przypadkowo do domu Dziabasów. Przybysz nie jest świadomy tego, jak to spotkanie może odmienić jego życie... Po kilku latach Środoń pojawia się w tym domu ponownie, ale jako osoba, która ma pomóc zrekonstruować wydarzenia sprzed czterech lat. Porucznik Mróz (Bartłomiej Topa), który prowadzi to śledztwo odkr
...
Czytaj więcej »
|
Zielona mila (ang. The Green Mile) – amerykański film fabularny z 1999 roku, w reżyserii Franka Darabonta z Tomem Hanksem i Michaelem Clarke Duncanem w rolach głównych.
Scenariusz filmu oparty jest na powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem.
W roku 2000 film był nominowany do Oscara w czterech kategoriach (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy film, najlepsza muzyka filmowa, najlepszy scenariusz adaptowany) nie zdobył jednak żadnej statuetki.
Zielona mila jest historią opowiedzianą przez wiekowego Paula Edgecomba (Dabbs Greer) w domu spokojnej starości. Po obejrzeniu filmu pt.: „Top Hat” przypomina sobie pewne zdarzenia i opowiada swojej przyjaciółce o niezwykłym więźniu którego spotkał w lecie 1935 roku, gdy pracował jako strażnik więźniów skazanych na karę śmierci w więzieniu w Luizjanie. Blok na którym pracował nazywany był zieloną milą ze względu na kolor linoleum leżącego na podłodze. Nie
...
Czytaj więcej »
|
Milczenie owiec (ang. The Silence of the Lambs) – wyprodukowany w 1991 roku amerykański thriller psychologiczny.
Został nominowany do wielu nagród filmowych. Najważniejszą z nich – Oscary w 1992 roku – zdobył w pięciu kategoriach:
- najlepszy film – Edward Saxon, Kenneth Utt, Ron Bozman
- aktor pierwszoplanowy – Anthony Hopkins
- aktorka pierwszoplanowa – Jodie Foster
- reżyseria – Jonathan Demme
- scenariusz adaptowany – Ted Tally
Po jego sukcesie nakręcono całą serię filmów o Hannibalu Lecterze:
- Hannibal – sequel Milczenia owiec
- Czerwony smok – prequel Milczenia owiec
- Hannibal. Po drugiej stronie maski – prequel Czerwonego smoka
Swego rodzaju poprzednikiem Milczenia owiec, mówiącym o tym samym bohaterze-zbrodniarzu i opartym na książce tego samego autora, jest film Manhunter
...
Czytaj więcej »
|
Elektra – amerykański, przygodowy film fabularny z 2005 roku w reżyserii Roba Bowmana na podstawie komisku Franka Millera i Marka Stevena Johnsona, kontynuacja filmu z 2003 roku Daredevil.
Płatna zabójczyni Elektra Natchios (Jennifer Garner) powraca w kontynuacji filmu Daredevil. W poprzednim filmie Elektra ginie, jednakże zostaje przywrócona do życia przez siły dobra. Elektra ma zabić wdowca Marka Millera i jego 13-letnią córkę Abby. Elektra jednak, zamiast wykonać zadanie, zaprzyjaźnia się z Markiem i Abby i postanawia bronić ich przed swoimi zleceniodawcami.
|
Kill Bill – film Quentina Tarantino, do którego scenariusz reżyser napisał z pomocą aktorki Umy Thurman.
Gwiazdą filmu jest Uma Thurman, okrzyknięta muzą Tarantino. Właściwie jest to jeden film, jednak podzielony został na dwie części (Kill Bill i Kill Bill II), ponieważ nakręcono bardzo dużo materiału: łącznie trzy godziny i czterdzieści siedem minut. Premiera części pierwszej miała miejsce 10 października 2003 roku, a części drugiej – 14 kwietnia 2004. Zyski z części pierwszej w amerykańskich kinach wyniosły siedemdziesiąt milionów dolarów, drugiej – sześćdziesiąt sześć milionów.
Opinie o filmie są bardzo różne. Niektórzy uważają Kill Billa za filmowy majstersztyk, dla innych jest on zbyt pobłażliwym hołdem Tarantino dla kina azjatyckiego. Szczególnie krytykowane były „ciężkie” popkulturowe dialogi. Niektórzy konserwatywni krytycy zarzucali filmowi także nadmierną przemoc.
Beatrix Kiddo (przez większoś
...
Czytaj więcej »
|
Tango i Cash (tytuł oryg. Tango & Cash, 1989) – amerykański film fabularny (komedia sensacyjna) z Sylvestrem Stallone i Kurtem Russellem obsadzonymi w rolach tytułowych.
Film nominowano do antynagrody Złotej Maliny w trzech kategoriach.
Tango to elegancki policjant intelektualista, noszący drogie garnitury. Cash jest jego przeciwieństwem. Szef mafii Yves Perret postanawia zemścić się na nich za przeszkadzanie w interesach. Nie chce ich zabić, lecz upokorzyć. Nakazuje współpracownikowi, Requinowi, ściągnąć policjantów w pułapkę. Zostają oskarżeni o zamordowanie agenta FBI. Skazani trafiają do tego samego więzienia, skąd udaje im się uciec. Postanawiają rozprawić się z ludźmi, którzy wrobili ich w morderstwo. Docierają do pewnego skorumpowanego agenta FBI.
|
John James Rambo (ur. 6 lipca 1947) − fikcyjna postać, bohater filmów akcji z serii Rambo oraz cyklu powieści Davida Morrella.
John James Rambo urodził się 6 lipca 1947 roku w Bowie w stanie Arizona. Niewiele wiadomo jest na temat dzieciństwa Rambo. Jego matka, Marie Dragoo, to Amerykanka pochodzenia Navajo, natomiast ojciec, R. Rambo, jest Niemcem. Rambo kończy Rangeford High School w 1965 roku, by w styczniu następnego roku wstąpić do wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Bohater zostaje wysłany do Wietnamu we wrześniu 1966 roku. Powraca do Ameryki w roku 1967 i rozpoczyna szkolenie w Zielonych Beretach w Forcie Bragg. Pod koniec lat sześćdziesiątych żołnierz zostaje ponownie wysłany do Wietnamu. W listopadzie 1971 roku zostaje schwytany przez armię północnowietnamską niedaleko granicy chińsko-wietnamskiej. W obozie dla jeńców wojennych Rambo pada ofiarą brutalnych tortur, podobnie jak inni przetrzymywani tam żołnierze. Udaje mu się uciec z o
...
Czytaj więcej »
|
Kiler – polska komedia sensacyjna w reżyserii Juliusza Machulskiego, wyprodukowana w 1997 roku. Zdjęcia plenerowe: Warszawa, Anin, Modlin.
Film cieszył się znaczną oglądalnością, a wiele dialogów z filmu weszło do języka potocznego. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (według KRRiT).
Policja odnajduje zwłoki gangstera Gilotyny. Zamieszaniu wokół miejsca zbrodni przygląda się warszawski taksówkarz Jerzy Kiler (Cezary Pazura). Następnego ranka budzą go strzały z policyjnej broni, zostaje wyciągnięty z mieszkania przez brygadę antyterrorystyczną. Podczas przesłuchania dowiaduje się, że w jego taksówce znaleziono broń, a jego samego uznano za płatnego zabójcę, Kilera. Jurek, nie potrafiąc oczyścić się z zarzutów trafia do więzienia. Jako zabójca jest szanowany wśród współwięźniów, stara się więc nie dać po sobie poznać, że nie jest prawdziwym zabójcą. Przypadkowo przyczynia się do śmierci jednego z więźniów, Uszata (Władysław Komar), który
...
Czytaj więcej »
| « 1 2 ... 6 7 8 9 10 11 12 » |