Desperado – amerykańsko-meksykański film fabularny w reżyserii Roberta Rodrigueza z 1995 roku. Druga część tzw. trylogii meksykańskiej lub Trylogii Mariachi Roberta Rodrigueza, na którą składają się:
- El Mariachi (1992)
- Desperado (1995)
- Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2 (2003)
Film znacznie wpłynął na popularność osoby Antonio Banderasa, wykreowanego na aktora na początku lat osiemdziesiątych przez Pedro Almodóvara.
Film opowiada o dalszych losach ulicznego grajka meksykańskiego El Mariachiego (Antonio Banderas), który – po zamordowaniu jego ukochanej przez ludzi bossa narkotykowego Bucho (Joaquim de Almeida), mającego wielkie wpływy w metropoliach Meksyku – wypowiada gangowi krwawą zemstę. Ubrany na czarno bohater nosi w futerale na gitarę magazyn różnych broni, przeważnie pistoletów i karabinów. Posługuje się nią zawodowo, wywołując bardzo brutalną i krwawą walkę z mafiosami Buch
...
Czytaj więcej »
|
Seksmisja – polska komedia science fiction z 1983 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego, opowiadająca historię zahibernowanych w 1991 roku Maksa i Alberta, którzy budzą się po wojnie w świecie pozbawionym mężczyzn.
Film cieszył się dużą popularnością przy premierze, wszedł do kanonu polskiej komedii i został filmem kultowym. W 2008 roku Seksmisja została wybrana przez czytelników magazynu FILM 'Polską Komedią Stulecia'. Film kręcono m.in. w kopalni soli w Wieliczce, Łebie i okolicach Łodzi. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (według KRRiT).
Akcja filmu rozpoczyna się dnia 9 sierpnia 1991. Na konferencji prasowej reporterka przedstawia epokowy eksperyment polegający na hibernacji dwóch ochotników: Maksa Paradysa i Alberta Starskiego na okres 3 lat. Metodę wprowadzania organizmu ludzkiego w stan anabiozy (hibernacji) wynalazł laureat Nagrody Nobla – profesor doktor Wiktor Kuppelweiser. Przebudzenie ochotników następuje zu
...
Czytaj więcej »
|
Rejs – polski film komediowy z 1970 roku, w reżyserii Marka Piwowskiego. Film opowiada o wydarzeniach mających miejsce w trakcie rejsu statkiem wycieczkowym po Wiśle i o jego pasażerach.
W latach PRL-u film ten był powszechnie odbierany jako parodia systemu komunistycznego w Polsce, co przyczyniło się do jego wyjątkowej popularności. Określa się go często jako film kultowy. Do filmu reżyser zaangażował wielu amatorów, tzw. naturszczyków.
Zdjęcia kręcone były podczas rejsu całej ekipy statkiem Dzierżyński, który odbywał się z Gdańska w górę Wisły. W filmie kołowy statek parowy nosi nazwę "Neptun", a początek podróży następuje od nabrzeża w Toruniu.
|
Wyjazd integracyjny – polski film komediowy z 2011 roku w reżyserii Przemysława Angermana. Zdjęcia do filmu powstawały w Rawie Mazowieckiej w październiku 2010 roku.
Korporacja Polish Lody – lider branży lodziarskiej – postanawia zorganizować dla swoich najlepszych klientów i zaprzyjaźnionych dziennikarzy weekend integracyjny w atrakcyjnym kompleksie hotelowym. Gośćmi mają się zaopiekować pracownicy Korporacji. W wyniku nieporozumienia prezes Gwidon Nochalski (Jan Frycz) dostaje apartament wspólnie z pewnym siebie dziennikarzem Gerardem (Tomasz Karolak) oraz ponętną modelką Gabi (Katarzyna Glinka).
Wkrótce w walce o wdzięki pociągającej współlokatorki ściera się witalność i spontaniczność Gerarda oraz dojrzałość i wysublimowany smak prezesa. Gdy dwa samce alfa prowadzą bezlitosne podchody, pomysłowi pracownicy Polish Lody umilają sobie czas rozrywkami.
Kiedy impreza wymyka się spod kontroli, przyszłość firmy leży w
...
Czytaj więcej »
|
Przeminęło z wiatrem (ang. Gone With the Wind) – klasyka amerykańskiego filmu melodramatycznego z 1939 w oficjalnej reżyserii Victora Fleminga.
Jeden z najsławniejszych melodramatów stawiany za wzór produkcji hollywoodzkich z I. połowy XX wieku. Scenariusz filmu został oparty na podstawie powieści "Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell, do której prawa zakupił, za rekordową jak na owe czasy sumę 50 tys. dolarów, David O. Selznick.
Zdjęcia do filmu rozpoczęto 10 grudnia 1938 roku sceną pożaru Atlanty, a ukończono 11 listopada 1939. Premiera filmu miała miejsce w Atlancie 15 grudnia 1939 roku. Szacunkowy koszt produkcji filmu ocenia się na 4 mln dolarów, a zyski które film przyniósł (po uwzględnieniu inflacji) są największe w historii kina.
Film zarobił na świecie ponad 400 mln dolarów amerykańskich, z czego połowę w Stanach Zjednoczonych. Według strony internetowej Box Office Mojo, film ten do dziś pozostaje najbard
...
Czytaj więcej »
|
Pogromcy duchów (ang. Ghostbusters) – amerykańska komedia science fiction z 1984 w reżyserii Ivana Reitmana.
W 1984 roku w Nowym Jorku ma pojawić się sumeryjski bóg Gozer aby zniszczyć świat. Jego pojawienie poprzedzone jest masowym atakiem wszelkiej maści duchów na Nowy Jork. W tym samym czasie grupa naukowców (Egon Spengler, Raymond "Ray" Stantz i Peter Venkman) postanawia założyć przedsiębiorstwo Pogromcy Duchów.
|
Ogniem i mieczem – polski film historyczny z 1999 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem.
Jest to ostatnia z trzech części trylogii Sienkiewicza przeniesiona na ekran przez Jerzego Hoffmana, po Potopie i Panu Wołodyjowskim, choć pisarz stworzył ją jako pierwszą. Równocześnie z wersją kinową wyprodukowano wersję telewizyjną – miniserial pod tym samym tytułem.
Jan Skrzetuski, poseł księcia Wiśniowieckiego, wraca z misji na Krymie. W drodze ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie zaprzyjaźnia się z dwoma szlachcicami Onufrym Zagłobą i Longinusem Podbipiętą, którzy mieli okazję zobaczyć, jak Skrzetuski poradził sobie z napastliwym starostą Czaplińskim, wyrzucając go na bruk. W dalszą drogę wyruszają razem. Wkrótce trafiają na rozbitą kolaskę kniahini Kurcewiczowej. Ratują z opresji ją oraz piękną bratanicę jej nieboszczyka
...
Czytaj więcej »
|
James Bond (Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Raymond Benson, Sebastian Faulks, Jeffery Deaver i William Boyd
W 2012 roku James Bond w specjalnie przygotowanym filmie eskortował Królową Elżbietę II na stadion w Londynie z jej pałacu w celu otwarcia igrzysk olimpijskich 2012. Królowa po raz pierwszy w historii zgodziła się zagrać samą siebie w filmie. Rolę Jamesa Bonda zagrał Daniel Craig.
James Bond najbardziej znany jest z serii filmów o nim. Do 2012 powstało 23 oficjalnych (wytwórni EON Productions) i 3 niezależne filmy. W postać Jamesa Bonda wcielali się następujący aktorzy:
produkcje oficjalne:
|
Casablanca − amerykański melodramat i film noir z 1942 roku, którego akcja dzieje się w czasie II wojny światowej, w kontrolowanym przez Vichy marokańskim mieście Casablanca.
Film wyreżyserował Michael Curtiz, w głównych rolach wystąpili Humphrey Bogart jako Rick Blaine oraz Ingrid Bergman jako Ilsa Lund. Obraz skupia się na konflikcie Ricka pomiędzy uczuciem a moralnością: musi wybrać między miłością do Ilsy a pomocą w walce o dobrą sprawę jej mężowi, Victorovi Laszlo, próbującemu uciec z Casablanki i kontynuować działania przeciwko nazistom.
Chociaż Casablanca zgromadziła na planie gwiazdy i uznanych scenarzystów, nikt zaangażowany w produkcję nie spodziewał się, że wybije się ona ponad przeciętność; miała być jednym z dziesiątek hollywoodzkich filmów tworzonych co roku.
Film odniósł spory, lecz nie spektakularny sukces kinowy, jedną z przyczyn popularności było to, że początek wyświetlania przypadał kilka tygodni po aliancki
...
Czytaj więcej »
|
Sokół maltański (tytuł oryginalny The Maltese Falcon) – amerykański film fabularny z 1941 roku z Humphreyem Bogartem i Mary Astor w rolach głównych. Film jest debiutanckim dziełem reżysera Johna Hustona, który jest także autorem scenariusza, napisanego na podstawie powieści Dashiella Hammetta o tym samym tytule.
Film o tytule Sokół maltański był nakręcony dwa razy: w 1931 i 1941 roku. Fabuła filmu jest zbliżona do innego filmu z 1936 roku pt. Satan Met a Lady, w reżyserii Williama Dieterle z Bette Davis i Warrenem Williamem w rolach głównych, a także wielu filmów, które się wzorowały na Sokole maltańskim. Wersja z 1941 roku jest powszechnie znana i uważana za klasyczny film hollywoodzki tamtego okresu kina.
Sokół maltański bywa określany mianem "najlepszego filmu detektywistycznego, jaki nakręcono". Film zdobył trzy nominacje do Oscara (w kategoriach: najlepsze zdjęcia, aktor w roli drugoplanowej i scenariusz adaptowany). Nal
...
Czytaj więcej »
| « 1 2 ... 7 8 9 10 11 12 » |