Pojawia się u Johna Miltona w Raju utraconym. Victor Hugo w Pracownikach morza uważa Beliala za ambasadora Piekła w Turcji. Belial (Beliar) został przedstawiony także w powieści Błędy Jakuba Małeckiego: jako starzec, okazujący się potem szatanem. Jako przykład kwintesencji zła jest przedstawiany w dziełach Thomasa Manna i Aldousa Huxleya. Jako wcielenie zła pojawia się w książce Boża inwazja Philipa Kindreda Dicka. Pojawia się również w książce Umberta Eco Imię róży, powołuje się na niego Remigiusz z Varagine.
Nic dziwnego, że demon ten pojawił się u Kossakowskiej i to jego akcja promocyjna werbowała demony Goecji.
Poza tym Królestwo mogło liczyć na kawalerię Głębi, odzia
...
Czytaj więcej »
|
Pisarka nieco miesza fakty powyższym cytatem. Są trzej aniołowie o podobnym imieniu. O Abaddonie już pisałem. Abbadona to upadły anioł, serafin, niegdyś wierny towarzysz Abdiela. W pieśni XXI Mesjady Klopstocka, Abbadona żałuje, że przyłączył się do buntu, i zwany jest "aniołem pokutującym". Trzeba jednak zaznaczyć, że zgodnie z doktryną chrześcijańską, upadły anioł nie odczuwa skruchy - starczy, że raz zgrzeszył, a staje się zatwardziały w złu, i jego umysł już na zawsze jest zwrócony ku ciemnej stronie bytu. Abbaton to natomiast imię Boga lub świętego anioła, używane w zaklęciach Salomonowych do przywoływania demonów. Słowo to oznacza śmierć, i w tym sensie Abbaton jest utożsamiany z aniołem śmierci; pełni on także funkcję strażnika w piekle. Trzy podobne imiona, a to istotna różnica. Wiem, że Maja jest obeznana
...
Czytaj więcej »
|
Demonów w świecie muzyki metalowej jest wiele. Wiem, że takie miana jak Belzebub, Azazel, Belfegor, Samael czy Lucyfer to niewielki procent piekielnych imion w świecie muzyki heavy metalowej.
Patrząc na ten piękny, mroczny świat postacią dla mnie jedyną w swoim rodzaju postacią jest Abaddon. Słowo „Abaddon” pochodzi od hebrajskiego słowa „אֲבַדּוֹן awadon”, co znaczy „niszczyciel”, w wersji greckiej to słowo: „Apollyon”, a po łacinie – „Exterminans”.
...
Czytaj więcej »
| |