ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, określany w literaturze także jako zaburzenia hiperkinetyczne. Termin ADHD obejmuje zarówno ADHD z zaburzeniami hiperaktywnymi, jak i bez nich u dorosłych i dzieci. Można się spotkać także z terminem ADD (Attention-deficit disorder), który pojawił się jako nazwa zaburzenia jako pierwszy, a także AADD (Adult attention-deficit disorder), czy AADHD określające zaburzenie u osób dorosłych.
Jest to grupa zaburzeń charakteryzujących się wczesnym początkiem (zazwyczaj w pierwszych pięciu latach życia), brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego, tendencją do przechodzenia od jednej aktywności do drugiej bez ukończenia żadnej z nich oraz zdezorganizowaną, słabo kontrolowaną nadmierną aktywnością.
Uważa się, że ADHD występuje u 4-8% dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6–9 lat), głównie chłopców, ni
...
Czytaj więcej »
|
Wielka wojna (14 sierpnia 1409 – 1 lutego 1411) – wojna pomiędzy Królestwem Polskim, Wielkim Księstwem Litewskim, wspieranymi lennikami obu tych krajów (Hospodarstwo Mołdawskie, Księstwo Mazowieckie, Księstwo płockie, Księstwo bełskie, Podole) oraz najemnikami z Królestwa Czech, uciekinierami ze Złotej Ordy i chorągwiami prywatnymi (między innymi chorągiew z Republiki Nowogrodzkiej księcia Lingwena) a zakonem krzyżackim wspartym przez Królestwo Węgier rządzone przez Luksemburgów i rycerstwo zachodnioeuropejskie (głównie z Czech, z wielu państewek na Śląsku, z Pomorza Zachodniego i z pozostałych państewek Rzeszy).
Nie ulega wątpliwości, że w konflikcie tym stroną atakującą byli Krzyżacy, którzy konflikt ten zaczęli, lecz stroną, która zdominowała działania wojenne, była jednak Polska i Litwa.
Przyczyny wybuchu wojny:
-Zakon starał się zdobyć Żmudź, rozdzielającą jego posiadłości. W 1402 roku Mar
...
Czytaj więcej »
|
Paulo Coelho to pisarz, który wciąż mnie fascynuje i intryguje zarazem. Z jednej strony fenomen literatury światowej, z drugiej zaś pisarz wciąż wyśmiewany, a przyznanie się do czytania jego książek jest jak... hm... puszczenie „bąka” w towarzystwie...
Czytanie „Alchemika”[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/alchemik_recenzja/2015-02-15-1233] czy „Pielgrzyma” jest w Polsce wciąż uważane za spory obciach. Tania filozofia, tanie idee, z których kpią niemal wszyscy... Słyszałem nawet opinię, że są to mądrości wyjęte z hipermarketu...
Zwykle kojarzone są z osobami starszymi, które tęsknią za serią harlekinów... Ludzie potrzebują wyjaśnień pewnych oczywistych rzeczy. Wszystko ma w dodatku swoją pseudo-metafizyczną otoczkę, przez co wydaje im się, że czytając to, wkraczają w środowisko elit.
Myślę, że książki tego autora nie mają
...
Czytaj więcej »
| |