Główna » 2014 » Sierpień » 25

Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

Nazwa „Indianie” została nadana ludom Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, który myślał, że dopłynął do wschodnich wybrzeży Azji (według ówczesnego nazewnictwa – do Indii, gdyż pod tą nazwą w jego czasach rozumiano całość południowego, południowo-wschodniego i wschodniego wybrzeża Azji aż po Kataj – dzisiejsze Chiny – i Cipangu – dzisiejszą Japonię).

W różnych krajach, środowiskach i językach Ameryki stosowane bywają – obok nie zawsze i nie wszędzie szeroko akceptowanych „Indian” – także różne inne o ... Czytaj więcej »

Kategoria: historia | Wyświetleń: 456 | Dodał: Bies6167 | Data: 08.25.2014 | Komentarze (0)

SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") to paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

W 1924 roku powstał Stoßtrupp Adolf Hitler – oddział mający chronić Adolfa Hitlera przed ewentualnymi atakami ze strony mało zdyscyplinowanych oddziałów S.A. 1 kwietnia 1925 roku Julius Schreck otrzymał od Hitlera polecenie utworzenia nowej jednostki, która miała przejąć ochronę sal (po niemiecku Saalschutz), w których odbywały się spotkania NSDAP. Powstała ona 4 kwietnia 1925 roku z byłych członków jednostki Stoßtrupp Adolf Hitler. Wkrótce zaczęły powstawać podobne jednostki w całych Niemczech, ale nosiły początkowo różne nazwy (np. Schutzkommando czy Sturmstaffel). Dopiero 9 listopada 1925 roku ustalono jednolitą nazwę dla wszystkich tych oddziałów jako Schutzstaffe ... Czytaj więcej »

Kategoria: historia | Wyświetleń: 505 | Dodał: Bies6167 | Data: 08.25.2014 | Komentarze (0)

Husaria (z węg. huszár, serb. husar, gusar) to polska jazda należąca do autoramentu narodowego, znana z wielu zwycięstw formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej, obecna na polach bitew od początku XVI wieku do połowy XVIII wieku. Była wykorzystywana do przełamywania sił nieprzyjaciela poprzez zadawanie rozstrzygających uderzeń w postaci szarż, które w najważniejszym okresie jej istnienia kończyły się zazwyczaj zwycięstwami.

Ze względu na nietypowe uzbrojenie i taktykę husaria jest zaliczana do najskuteczniejszych formacji wojskowych w dziejach kawalerii.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy husaria, z których jako najbardziej prawdopodobne zazwyczaj historycy przyjmują dwie:

-Pierwsza wywodzi ją serbskiego usar lub gusar, która oznacza konnego wojownika, korsarza lub rozbójnika.

-Druga wywodzi ją z języka węgierske ... Czytaj więcej »

Kategoria: historia | Wyświetleń: 523 | Dodał: Bies6167 | Data: 08.25.2014 | Komentarze (0)

Legion albo legia (łac. legio) to podstawowa i największa jednostka taktyczna armii rzymskiej złożona przede wszystkim z ciężkozbrojnej piechoty. Odpowiednik współczesnej dywizji. W pierwszych trzech wiekach imperium armia rzymska liczyła od 25 do 34 legionów. W wyprawach legionów uczestniczyli również kamieniarze, cieśle, inżynierowie i inni rzemieślnicy.

Nazwa oznacza dosłownie „pobór”. W początkowych okresach istnienia państwa rzymskiego oznaczało to całość wojska, czyli wszystkich mężczyzn powołanych pod broń. Przez wiele stuleci w legionach mogli służyć wyłącznie obywatele rzymscy.

Najstarszym znakiem legionu była włócznia z pękiem trawy (signum militare). Od początku republiki aż do czasów Mariusza legiony posiadały 5 zasadniczych znaków wojennych, które były noszone przez chorążych (signifer) na drągach i dzidach: podobizna wilka, orła, wieprza, konia i Minotaura. Proporce te czczono jako ... Czytaj więcej »

Kategoria: historia | Wyświetleń: 928 | Dodał: Bies6167 | Data: 08.25.2014 | Komentarze (0)

Lud, który znamy jako Wikingowie wywodził się z trzech państw, które dziś tworzą obecną Skandynawię, a więc Norwegii, Szwecji i Danii. Państwa te zajmują łącznie ogromny obszar, który ciągnie się od Przylądka Północnego (Nordkapp), który leży daleko za Kołem Podbiegunowym i ciągnie się aż do granicy niemiecko- duńskiej. Całkowita powierzchnia tego obszaru wynosi blisko 790000 km2. Nic zatem dziwnego, że istnieje tu wielka rozmaitość rzeźby, krajobrazów i klimatu. Flora i fauna, baza gospodarcza, a nawet charakter mieszkańców zmieniają się w zależności od regionu. Tak jest obecnie. W dawnych czasach przed nadejściem nowoczesnej technologii i komunikacji różnica ta była jeszcze bardziej widoczna.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że Półwysep Skandynawski w latach 1500.000 do 13.000 lat p.n.e. pokrywał lodowiec. Można powiedzieć, że spłaszczył on i wyrównał teren, a miejscami nawet wcisnął ląd w głąb skorupy ziemskiej. Gdy lodowiec się cofnął Półwysep Skandynawski pokrył gleby ... Czytaj więcej »

Kategoria: historia | Wyświetleń: 592 | Dodał: Bies6167 | Data: 08.25.2014 | Komentarze (0)