Nergal – sumeryjski bóg, syn Enlila i bogini Ninlil. Władca świata podziemnego po małżeństwie z Ereszkigal. Pierwotnie bóg zamieszkujący niebiosa, dla Babilończyków bóg światła, główne miejsce kultu – Kuta. Jak głosi legenda stoczył z Teszubem walkę o władzę nad niebiańskim królestwem. Po klęsce zszedł do świata podziemnego. Sumerowie uważali go za boga zarazy i jako takiego włącza
...
Czytaj więcej »
|
Samael, Anioł Śmierci (hebr. סמאל; Samaël, Samiel, Siegel, Satanael, Samuel, Sammael) to anioł śmierci: dostarczyciel wyroków śmierci ale i powstrzymujący egzekucję (por. akeda), kontrowersyjny anioł, oskarżyciel, uwodziciel, duch zniszczenia.
Anioł Śmierci w wielu artystycznych wizjach przedstawiany jest również w kobiecych kształtach.
Wiedza o tym aniele jest zaczerpnięta z literatury talmudycznej, jak i późniejszej literatury kabalistycznej, gnostyckiej i religijnej.
Etymologicznie sł
...
Czytaj więcej »
|
Smok to bohater tylu baśni, bajek, mitów i podań, że na szczegółowe opisy szkoda po prostu miejsca, a jak powszechnie wiadomo literatura przedmiotu jest przebogata. Ograniczmy się zatem tylko do rzeczy istotnych.
Niemal we wszystkich językach wyraz „smok” wywodzi się z jednego pnia indoeuropejskiego, od greckiego „drakon”, co znaczy „bystrooki”. Mamy: dragon, dragone, Drache, drage, drage, drakon, drak, dragon... I tylko Polacy wyłamali się z szeregu i my mamy „Smoka”!, co według Brücknera miało oznaczać „połykanie”, stąd w języku staropolskim pojawiły się takie słowa jak: „smoktnąć”, „cmoknąć”.
Smok też n
...
Czytaj więcej »
| |