Robert Ervin Howard (ur. 22 stycznia 1906 w Peaster, zm. 11 czerwca 1936 w Cross Plains) – amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych, publikowanych głównie w magazynie Weird Tales, w którym był jednym z najpopularniejszych autorów. Jego twórczość miała wielki wpływ na pisarzy podgatunku miecza i magii oraz heroic fantasy. Znany głównie jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.
Urodził się w Peaster w Teksasie, jako syn doktora Isaaca Mordecai Howarda oraz Hester Jane Ervin Howard. Jego rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania, aż osiadła w Cross Plains w środkowym Teksasie w 1919 roku.
Będąc dzieckiem, Robert Howard był drobnej budowy ciała, przejawiał cienie osobowości schizoidalnej, dodatkowo zainteresowanie książkami sprawiło, że chłopiec był postrzegany przez otoczenie jako mol książkowy, skutkiem czego, w dzieciństwie był prześladowany przez rówieśników. Jednak jako nastolatek rozpoczął r
...
Czytaj więcej »
|
Nieumarli (inne określenia: ożywieńcy, martwiaki) – ogólna kategoria istot z różnego rodzaju mitologii (np. kultu voodoo), przeniesione następnie do światów fantasy[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/fantasy_charakterystyka_gatunku/2015-03-01-1276]. Stwory te są ciałami niegdyś zmarłych istot, u których proces śmierci został zakłócony lub które zostały ożywione za pomocą czarów, rytuałów lub magicznych mikstur. Istoty te powracają do życia w różnej postaci, zależnej od sposobu ich ożywienia.
Można wyróżnić kilka typów nieumarłych:
1.szkielety (kościotrupy) – stwory dość powszechne w literaturze fantasy. Jest to szkielet istoty (zazwyczaj humanoidalnej), który za sprawą czarów nekromanty wraca do życia. Najczęściej nie posiada on jednak umysłu, własnej woli i jest całkowicie podda
...
Czytaj więcej »
|
Fantastyka postapokaliptyczna – wizja, konwencja traktująca o wydarzeniach bezpośrednio po kataklizmie, apokalipsie.
W książkach lub filmach fabuła rozgrywa się zazwyczaj po wojnie jądrowej, pandemii lub katastrofie ekologicznej. Ziemia staje się wówczas areną dla ludzi czerpiących z resztek zniszczonej cywilizacji, starających się przetrwać i przystosować do niesprzyjających warunków.
Świat postapokalipsy jest różnie przedstawiany: często jako wielka pustynia (Mad Max[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/mad_max_seria/2014-11-27-1117]), wieczna zmarzlina (Pojutrze), cały glob zalany wodą (Wodny świat) albo po prostu opustoszała Ziemia, pełna ruin i pozostałości dawnej cywilizacji (Jestem legendą). Często w postapokalipsie wykorzystywany jest motyw mutantów, zombie czy gangów łupiących i mordujących ostatnich ludzi. Większość ludzk
...
Czytaj więcej »
|
Akcja raz wpędzona w ruch nie daje się zatrzymać i pędzi niczym Berg na swoim dwukołowym Achillesie – drugi tom postapokaliptycznej powieści pierwszej autorki polskiego fantasy nie zwiedzie jej fanów!
Lars Bergerson jest Grabieżcą u szczytu sławy i możliwości, swobodnie poruszającym się między wymiarami, jednak nic nie trwa wiecznie. Tym razem szczęście opuszcza Berga, a życie dość mocno komplikuje się przez tajemnicze Drzewo, które go wzywa. I jest jeszcze Zakon Krańca Świata... Grabieżca staje się marionetką w sieci mocy, której nie potrafi ogarnąć umysłem, a na krańcu świata czeka na niego porażająca prawda...
W poszukiwaniu Zakonu Berg spotka różne charaktery, najczęściej te urodzone pod ciemną gwiazdą. Chyba nikt nie chciałby, jak Lars, stanąć na drodze morderczej ćmie, której śmiercionośne skrzydła zakończone kolczastymi ostrzami zmieniają ludzkie ciało w poszatkowane mięso... Na szczęście w tym mrocznym i postapokaliptycznym świecie pojawi się też odrobi
...
Czytaj więcej »
|
Opinie czytelników o opowiadaniach Dębskiego [„O włos od piwa”]
„Bardzo nierówny zestaw opowiadań o Hondelyku i Cadronie. Od naprawdę dobrych po słabiutkie i płytkie. Te lepsze jednak ocierają się chwilami o klimat wiedźmiński[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/wiedzmin/2014-01-18-501] .”
„Fajne opowiadania. Może niektóre nieco przydługawe, ale i tak zostałam fanką pana Dębskiego”
„Od kiedy pierwszy raz zetknęłam się z opowiadaniami o Hondelyku i Cadronie, byłam niemniej zachwycona, niż teraz. Giętki i błyskotliwy język jakim posługuje się EuGeniusz, dodaje barw i smaku kolejnym przygodom tych dwóch przyjaciół, którzy poznali się w dość ciekawych okolicznościach. Ale dla ciekawskich jak to się wydarzyło odsyłam do "Wydrwiząb". Właściwie bronię się aby ograniczyć się do opisów języka. W sensie strony lek
...
Czytaj więcej »
|
Demony- Każdy człowiek w innym wieku uczy się, że świat nie jest czarno-biały. Ludzie nie zawsze są dobrzy, a demony złe. Jest ukryta strona. Nie awers i nie rewers, nie tu i nie tam. Kraina szarości i dymu, którą niewielu zna i z której niewielu udało się wrócić. Kraina Prawdy – o ile ma się odwagę przyznać, że prawda naszego umysłu może być tak przerażająca i nieracjonalna.
Nie zabijaj. Nie cudzołóż. Nie kradnij. Bo obudzisz demona…
Ziemkiewicz, Pilipiuk, Piekara, Komuda, Kossakowska, Grzędowicz… Galeria osobowości i galeria opowieści. Każda wyjątkowa i godna wyróżnienia. Każda warta lektury.
Spis treści:
„Valca demona” — Eugeniusz Dębski
„Obol dla Lilith” — Jarosław Grzędowicz
„36 pięter w dół” — Jacek Komuda, Maciej Jurewicz
„Więzy krwi” — Maja Lidia Kossakowska
„Sierotki” — Jacek Piekara
&bdquo
...
Czytaj więcej »
|
Małodobry- Kat jest niezbędny, ale nikt nie chce go znać. Drodzy czytelnicy, oto szansa na całkowicie bezpieczne zbliżenie się do kata. Możecie razem z nami wejść na szafot, obejrzeć tego groźnego człowieka w czerwonym kapturze, z mieczem w ręku i... możecie pozostać żywi. Zajrzeć pod kaptur oprawcy i ujrzeć jego twarz. Zaskoczenie? A czyją twarz ma twój kat?
Na szafocie stanęli: Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Komuda, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch.
Spis treści:
Maja Lidia Kossakowska - Spokój Szarej Wody
Andrzej Pilipiuk - Grucha
Eugeniusz Dębski - Dzień Rozliczenia
Tomasz Kołodziejczak - Wrócę do ciebie, kacie
Hubert Spandowski - Męska robota
Jarosław Grzędowicz - Pocałunek Loisetty
Kamil C. Alster - Panikat
Szczepan Twardoch - Historia prowincjonalna<
...
Czytaj więcej »
|
Księżniczka. Andrzej Pilipiuk- Wampir wytwarza wokół siebie specyficzną atmosferę. Coś subtelniejszego niż zapach, co łowca wampirów wyczuwa szóstym zmysłem, zmysłem polowania. Ten zmysł sprowadził do Krakowa aż dwóch łowców. Czy można otrzymać złoto innym sposobem niż przez alchemię, naukę doskonałych? Można. Cena jest jednak wysoka. Mistrz Sędziwój ją zna, zna tajemnicę Bractwa Drugiej Drogi. Czy będzie musiał zginąć?
Monika polubiła szkołę. Wśród koleżanek wzbudza sympatię, ale szepczą, nazywają ją Księżniczką; jest taka od nich różna. Widać, że ze Stanisławą i Katarzyną łączy ją jakieś porozumienie.
Czy można otrzymać złoto innym sposobem niż przez alchemię, naukę doskonałych? Można. Cena jest jednak wysoka. Mistrz Sędziwój ją zna, zna tajemnicę Bractwa Drugiej Drogi. Czy będzie musiał rozstać się z ukochanym miastem?
A inspektor policji ma trudny orzech do zgryzienia. Martwy człowiek, przyszpilony do podłogi szpadą, ślady trucizn, rękawi
...
Czytaj więcej »
|
Dwunastu- Jest jesień 1812 roku. Kolejne rosyjskie miasta wpadają w ręce Francuzów. Tylko cud może zatrzymać zastępy Napoleona. Albo DWUNASTU. Ruszają do boju tylko po zachodzie słońca. Walczą według własnych reguł. Sieją śmierć i grozę. Zabijają ze straszliwą wprawą ...pchani niepohamowaną żądzą ludzkiej krwi. Kapitan huzarów Aleksiej Iwanowicz Daniłow odkrywa, że tajemniczy sprzymierzeńcy mogą okazać się wrogiem o wiele bardziej przerażającym niż Wielka Armia.
| |