Ciri (właściwe imię Cirilla Fiona Elen Riannon, zwana jest też Jaskółką lub Falką)- księżniczka Cintry, przybrana córka wiedźmina Geralta i jego ukochanej, czarodziejki Yennefer, Dziecko Starszej Krwi, niezwykle potężne Źródło Mocy, wiedźminka. Jest wysoka, szczupła, ma szare włosy i zielone oczy. Przychodzi na świat w 1249 roku jako córka królewny Pavetty i Duny'ego (objętego klątwą [1]) oraz wnuczka królowej Calanthe. Jest obiecana wiedźminowi na podstawie prawa niespodzianki. Gdy ma kilka lat jej rodzice giną w katastrofie morskiej (w rzeczywistości ginie jedynie matka, a ojciec zmienia tożsamość i staje się Emhyrem, późniejszym cesarzem Nilfgaardu). Lata wczesnej młodości Ciri spędza w Cintrze i na wyspach Sellige pod opieką babki „Lwicy z Cintry”. Choć zostaje obiecana wiedźminowi Geraltowi z Rivii (zdejmuje klątwę z jej ojca i umożliwia ślub Pavetty i Duny'ego) na mocy „prawa niespodzianki”, wiedźmin nie skorzystał z prawa i tym
...
Czytaj więcej »
|
Śródziemie (ang. Middle-earth) – kontynent, na którym toczy się akcja większości legendarium J.R.R. Tolkiena. Określenie to używane jest zarówno na określenie całej Ziemi (Ardy) opisanej m.in. w Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie, jak i w węższym sensie, jako nazwa głównego kontynentu Ardy (zwanego również Endorem).
Choć Śródziemie uważa się za inny świat, Tolkien stwierdził, że jest to literacka wizja historycznego okresu około sześciu lub siedmiu tysięcy lat temu. Fabuła toczy się głównie w północno-zachodniej części kontynentu, odpowiadającej Europie. Niewiele wiadomo o wschodzie i południu Śródziemia, gdzie znajdowały się krainy Rhûn, Khand i Haradwaith.
Historia Śródziemia podzielona jest na kilka etapów, zwanych kolejno Ainulindalë, Latami Valarów i Latami Słońca. Hobbit i Władca Pierścieni opowiadają o wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec Trzeciej Ery,
...
Czytaj więcej »
|
Jakub Ćwiek jest bez wątpienia uważany za pisarza młodego pokolenia – pisarza fantasy dodam... Tacy twórcy jak Andrzej Sapkowski swoją twórczością (Cykl o Wiedźminie”) otworzyli mu drogę po roku 80 sprawiając, że twórczość pokroju Tolkiena stała się popularna w naszym kraju... A jeśli jeszcze zjawia się pisarz tak utalentowany jak Ćwiek to tą fantasy czyta się naprawdę z zapartym tchem...
Loki - nordycki bóg zniszczenia, śmierci i oszustwa. Michał - archanioł, najpotężniejszy z aniołów, wódz zastępów niebiańskich. Czy to możliwe, żeby coś ich łączyło?
Loki (Kłamca) nie był miłym bogiem z gatunku tych, co to pomagają staruszkom, zbłąkanym dzieciom w lesie czy innym niezdarom. Nic z tych rzeczy. Wsławił się przede wszystkim niezliczonymi oszustwami. Właściwie ciężko powiedzieć nawet, że był bogiem pełną gębą - nie należał przecież do Asów (głównej dynastii bogów nordyckich). To przymierze krwii, zawarte z Odynem (zresztą dzięki przebiegłości i chytrości) sp
...
Czytaj więcej »
|
Eru (qya. Jedyny) zwany także Ilúvatarem (qya. Ojciec Wszechrzeczy - bóg oraz stwórca Ardy. Stworzyciel ras takich jak: Valarowie, Majarowie, Eldarowie i Edainowie. Jest on twórcą i władcą całego wszechświata, w tym Ardy. Powołał ją do istnienia słowami: Eä! Niech się stanie!. Eru zapoczątkował istnienie świata Pieśnią Ainurów[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/ainurowie/2014-10-26-1074].
|
Sindarin (qya. szaroelfi, inaczej: język sindariński) – sztuczny język opracowany przez J.R.R. Tolkiena, występujący w stworzonej przez niego mitologii Śródziemia. Mieli posługiwać się nim Sindarowie. Fonologia oparta jest w dużej mierze na języku walijskim.
Pierwotny język elficki → Język wspólnoeldariński → Język wspólnoteleriński → sindarin
Język ten miał wspólne korzenie z quenyą. Początki wykształcania się sindarinu to czas, kiedy część Eldarów prowadzona przez Elwego nie przeprawiła się przez Morze, a osiadła w Beleriandzie. Tam język ten szybko się zmieniał, gdyż kraina, w której był używany, należała do śmiertelnych:
Po swoim powrocie do Śródziemia sindarin przyjęli również Ñoldorowie i używali go na co dzień, zaś quenya (ich ojczysta mowa) stała się językiem książąt, pieśni i książek (qya. parmalambë). W Drugiej Erze sindarin był używany także przez ludzi z Númenoru, później jego
...
Czytaj więcej »
|
Rzeczownik:
Rzeczowniki w quenyi odmieniają się przez liczby i przypadki. Nie istnieje rodzaj gramatyczny, lecz rozróżnienie płci można wyrazić doborem słownictwa (np. melindo „kochanek” i melisse „kochanka”).
W quenyi istnieją cztery liczby:
1.pojedyncza, której nie tworzy się dodaniem żadnego morfemu (cirya „statek”);
2.podwójna, początkowo oznaczająca dwie rzeczy (ciryat „dwa statki”), później dla naturalnych par; charakterystyczne dla niej są końcówki -u oraz -t;
3.mnoga, oznaczająca cały gatunek desygnatów lub komplet ([i] ciryar „[konkretne] statki”); charakterystyczne dla niej są końcówki -r, -i oraz -n;
4.mnoga cząstkowa, oznaczająca
...
Czytaj więcej »
|
Blaviken - miasto na Łukomorzu, nad rzeką Buina w Redanii. Łukomorze to kraina na północy Redanii, za rzeką Buiną. Znajduje się tam miasteczko Blaviken. Położone jest nad zatoką Praksedy. W Łukomorzu przechodzi granica między Redanią, a Ligą z Hengfors.
W latach dwudziestych XIII wieku Audoen odłączył Łukomorze od Koviru podczas Secesji Poviss i utworzył tam swoje miniaturowe królestwo. Po jego śmierci Łukomorze zostało przyłączone do Redanii.
Jego wójtem jest Caldemeyn[1]. Geralt często odwiedzał to miasto, aż do czasu, gdy wybierając mniejsze zło, zabił tam niejaką Renfri[2] oraz członków jej drużyny. Mieszkał tu (aż do wydarzeń opisanych w powieści) również czarodziej Stregobor, znajomy Geralta, którego poszukiwała wyżej wspomniana Renfri.
1.Caldemeyn - Wójt Blaviken, przyjaciel Geralta, ma żonę Libusze i córkę Marilkę. Po rzezi w Blaviken Caldemeyn nakazuje Geraltowi opuścić miasto i j
...
Czytaj więcej »
|
Szkoła Wilka - Jedna ze szkół wiedźmińskiego cechu rezydująca w zamku Kaer Morhen w królestwie Kaedwen. Jej symbolem jest medalion w kształcie wilczej paszczy z wyszczerzonymi kłami. Szkoła została zaatakowana i zniszczona przez tłum fanatyków. Zachowały się tylko ruiny, w których zimują wiedźmini, a na stałe mieszka tylko nauczyciel szermierki Vesemir.
Wiedźmini ze Szkoły Wilka:
-Vesemir - najstarszy znany wiedźmin, prawdopodobnie starszy od Kaer Morhen. Jedyny żyjący z wiedźmińskiej starszyzny zajmującej się tworzeniem i szkoleniem wiedźminów. Mistrz miecza, nauczyciel szermierki oraz znawca wiedzy o potworach, preceptor wiedźminów Geralta i Eskela. Przekazuje Ciri swoją wiedzę na temat bestii. Dla Geralta przybrany ojciec i nauczyciel. Nosił siwą brodę. Spięty i zakłopotany w obecności Triss Merigold.
Ma słabość do Triss. Nie może oswoić się z tym, że czarodziejka nie jest już dzieckiem.
<
...
Czytaj więcej »
| « 1 2 ... 9 10 11 12 13 14 15 » |