Wojna Gniewu – bitwa opisana w jednym z rozdziałów Silmarillionu. Bój ten jest ostatnią z sześciu wielkich bitew o Beleriand[1], stoczoną w końcu I Ery, jako odpowiedź Valarów na prośbę Eärendila[2] o łaskę dla dzieci Jedynego. W tej to bitwie pokonany został Morgoth. Nieprzeliczone zastępy orków zostały zniszczone, unicestwiono niemal wszystkich Balrogów i smoki, otworzono wszystkie lochy i jaskinie Angbandu, z których wypuszczono jeńców. Przyparty do muru Morgoth błagał o litość i pokój. Jednak tym razem Valarowie nie dali się zwieść jego kłamstwom:
„Odrąbano mu stopy, więc runął na twarz, wtedy spętano go tym samym, co przed wiekami, łańcuchem Angainorem, żelazną koronę przekuto na obrożę, którą opasano mu szyję, głowę mu przygięto aż do kolan.”
Tak to upadł pan zła i ciemności Morgoth. Po bitwie wyrzucono go poza Ardę w Bezczasową Pustkę[3].
1.Beleriand
...
Czytaj więcej »
|
Lothlorien, zwane także jako Lorien – królestwo Elfów, znajdujące się w Śródziemiu. Jej władcami są Galadriela i Celeborn.
Królestwo Lothlórien zostało założone przez Leśne Elfy w Pierwszej Erze. Kiedy Sindarowie przeważyli w populacji nastały rządy sindarińskich władców, z których ostatni był Amroth. Po jego śmierci Leśne Elfy z Lórien nie miały króla, do czasu przybycia z Eregionu Galadrieli i Celeborna.
Podczas Wojny o Pierścień królestwo było schronieniem i jednym z niewielu miejsc, gdzie wciąż żyły Elfy. Dotarli do niego członkowie Drużyny Pierścienia, gdzie spędzili długi czas, odpoczywając i pocieszając się po stracie Gandalfa. Galadriela pozwoliła Frodo Bagginsowi i Samwise'owi Gamgee spojrzeć w Zwierciadło. Tam też otrzymali dary, które pomogły im w dalszej wędrówce. Oprócz indywidualnych podarków Drużyna otrzymała łodzie, płaszcze, oraz lembasy - chleb Elfów. Później Lothlorien stało się celem ataków arm
...
Czytaj więcej »
|
Rozdział 11
Greyjoy
Dom Greyjoy z Pyke - jeden z wielkich rodów Westeros. Panują oni na Żelaznych Wyspach, surowej i ponurej krainie na zachodnim wybrzeżu kontynentu. Ich siedzibą jest zamek Pyke, położony na wyspie o tej samej nazwie. Herbem Greyjoyów jest złoty kraken na czarnym polu. Ich dewiza brzmi "My Nie Siejemy". Członkowie rodziny są ciemnowłosi i dobrze zbudowani.
Greyjoyowie z Pyke utrzymują, że wywodzą się od Szarego Króla z Ery Herosów. Według legend ich przodek, Szary Król, poślubił syrenę, władał zachodnimi wyspami, a podobno nawet także samym morzem. Od tysiącleci łupieżcy z Żelaznych Wysp – dorobili się przydomku „żelaznych ludzi” – byli postrachem mórz. Ich statki docierały aż do Ibbenu i na Wyspy Letnie. Szczycili się gwałtownością w bitwie i świętymi wolnościami. Wedle tradycji każda wyspa miała własnego „morskiego króla
...
Czytaj więcej »
|
Królowa Cersei Lannister - córka lorda Tywina Lannistera i lady Joanny jego kuzynki. Wdowa po królu Robercie Baratheonie i królowa Regentka Siedmiu Królestw. Jej syn Tommen zasiada obecnie na Żelaznym Tronie.
Cersei jest POV w Uczcie dla Wron i Tańcu ze Smokami.
Cersei jest ambitną i przebiegłą osobą. Jej zdaniem, jest bystra i politycznie uzdolniona. Nie cierpi, gdy ludzie lekceważą jej zazwyczaj niekonsekwentne rozkazy. Jest wciąż wściekła iż poddani patrzą na nią przez pryzmat płci, nie zauważa jednak że nie szanują jej poleceń przez to, że jest nieudolnym przywódcą.
Na początku serii, Cersei jest naprawdę przebiegła i wprowadza ogromne polityczne zamieszanie wokół śmierci króla Roberta i wybuchu Wojny Pięciu Królów. W miarę jak powieść się rozwija, im więcej władzy Cersei zyskuje, tym bardziej okazuje się być niekompetentną w posługiwaniu się nią, mimo że spędziła większość swojego życia na intrygach by tę władzę zdobyć.
Jej tempe
...
Czytaj więcej »
|
Przy pomocy Starszego Nad Monetą, lorda Petyra Baelisha, Tywin dowiedział się o spisku swych sojuszników Tyrellów, którzy zamierzali wydać Sanse Stark za dziedzica Wysogrodu, Willasa Tyrella. Po śmierci braci Młodego Wilka Sansa stała się jego dziedziczką i bramą do Północy. Jasne było, że rody z Północy zawsze pójdą za krwią Starków nawet w linii żeńskiej. ślub Willasa i Sansy sprawiłby, że Wintwerfell przeszłoby w strefę wpływów Tyrellów, na co Tywin nie mógł się zgodzić, dlatego był zmuszony przyspieszyć swe plany. Tywin zamierzał pozbyć się zagrożenia z Północy i jeszcze wynagrodzić swego syna Tyriona, dlatego zorganizował przygotowania do śluby Tyriona i Sansy w tajemnicy, bez zaręczyn, a ślub się odbył pomimo sprzeciwu obu stron. Małżeństwo to miało doprowadzić do przejęcia Winterfell i Północy przez ród Lannisterów. Lord Tywin zamierzał również pozbyć się z dworu swej córki Cersei (która mogła wszystko co zbudował zaprzepaścić), zamierzał wydać ją za jakiego sojuszniczego lor
...
Czytaj więcej »
|
Rozdział 9
Królestwo Zachodu
Królestwo Zachodu (ang. Westerlands) - region w zachodniej części kontynentu Westeros, rządzony przez Dom Lannisterów z ich siedziby w Casterly Rock. Przed Podbojem był znany jako Królestwo Skały. Nazwisko urodzonych tutaj bękartów to Hill.
Dawno temu pieczę nad Zachodem sprawował Dom Casterly, który władał ze swej siedziby Casterly Rock. Ich władza nad Zachodem skończyła się razem z przybyciem Lanna Sprytnego, który podstępem wygnał mieszkańców i zdobył Casterly Rock. Przez następne lata Lannisterowie władali Królestwem Zachodu jako Królowie Skały. Kres istnienia Królestwa Skały nastąpił tak samo jak dla innych królestw, razem z przybyciem Aegona Zdobywcy z jego siostrami i smokami. Aegon z łatwością pokonywał swych przeciwników, dlatego ówczesny król Zachodu, Loren I Lannister, sprzymierzył się z królem Reach, Mernem IX Gardenerem. Ich połączone siły były bardzo potężne i mogły zniszczy
...
Czytaj więcej »
|
Rozdział 8
Dorzecze
Dorzecze (ang. Riverlands) - centralny obszar kontynentu Westeros, składający się z żyznych obszarów między widłami rzeki Trident. Ze względu na centralne położenie, było miejscem częstych bitew. Ludzie z Dorzecza są mieszanką wytrzymałych wojowników, spokojnych rybaków i pobożnych, prostych ludzi. Bękarty urodzone w Dorzeczu dostają nazwisko Rivers.
Przez ostatnie trzy wieki Dorzeczem rządził ród Tullych z ich zamku w Riverrun, aż do ich klęski w Wojnie Pięciu Królów. Riverrun jest teraz w posiadaniu Domu Frey z Bliźniaków, chociaż Petyr Baelish został nazwany Najwyższym Lordem Tridentu i Panem Harrenhal.
Region Dorzecza obejmuje równiny, lasy, wzgórza i niekończące się rzeki. Jego granicami są: bagniste ziemie Przesmyku na północy, Królewski Trakt na wschodzie, Zatoka Żelaznych Ludzi i ziemie Lannisterów na zachodzie oraz wody Czarnego Nurtu n
...
Czytaj więcej »
|
Rozdzał 7
Dolina Arrynów
Dolina Arrynów (lub po prostu Dolina) (ang. The Vale of Arryn lub The Vale) - jeden z istotnych obszarów Westeros, poprzednio suwerenny naród znany jako Królestwo Góry i Doliny (Kingdom of Mountain and Vale). Doliną rządzi ród Arrynów, którego siedzibą jest zamek znany jako Orle Gniazdo. Znane domy tego regionu to np. Hunter, Corbray, Redfort i Royce. Bękarty urodzone w Dolinie otrzymują nazwisko Stone.
Dolina znajduje się na wschodnim krańcu Westeros. Jest to spokojna kraina, bogata w czarnoziem, wolno płynące, szerokie rzeki i setki małych jezior, które w słońcu świecą jak lustra, chronione ze wszystkich stron przez w dużej mierze nieprzejezdne góry. Dolina ma tendencję do bycia postrzeganą jako odcięta od reszty kontynentu. W czasie ostrej zimy jest ona odizolowana od świata, podróżować po niej można jedynie w cieplejsze lata, lecz popr
...
Czytaj więcej »
|
Ankh- Morpork- najstarsze, największe i najbrudniejsze miasto w Świecie Dysku, zwane przez Gildię Kupców: „Grodem Tysiąca Niespodzianek”, w czasie swojej długiej historii wielokrotnie niszczone i palone. Otoczone jest równinami Sto, słynącymi z uprawy kapusty. Ankh- Morpork leży nad Okrągłym Morzem, u ujścia niezwykle zanieczyszczonej rzeki Ankh, dlatego też przez niektórych nazywane jest Wahoonie (wahoonie to hodowlane warzywo, które potwornie śmierdzi).
Istnieją dwie alternatywne historie dotyczące powstania miasta. Według jednej z nich Ankh- Morpork zostaje zbudowane przez dwóch osieroconych braci wykarmionych przez hipopotamy, stąd u bram i w herbie miasta są właśnie te zwierzęta (pojawiają się jasne skojarzenia tego miasta ze starożytnym Rzymem). Według drugiej legendy powstało z nawozu wyrzuconego za burtę przez mędrców wraz ze zwierzętami na łodzi podczas potopu.
Miasto dzieli się na dwie części- Ankh: dzielnicę kupców i bogaczy; a
...
Czytaj więcej »
|
Kiedy Tywin stacjonował w Harrenhal, nie zamierzał atakować Robba. Opracował inny plan; jego kuzyn Stafford Lannister zbierał armię w Lannisporcie i wyruszył na przełęcz Złotego Zęba. Plan Tywina zakładał wzięcie w kleszcze Robba, uwięzienie go pomiędzy dwoma armiami; Robb wiedział, że marsz na twierdzę zakończy się klęską, dlatego skierował swoją uwagę na Zachód, zamierzał sprowokować do bitwy na zachodzie Tywina i rozbić go na jego własnych ziemiach. Kiedy jego wojska podeszły pod Złoty Ząb, jego wilkor, Szary Wicher, znalazł ukrytą ścieżkę, którą przeszły wojska północy i ominęły twierdzę. Robb zaatakował z zaskoczenia armię ser Stafforda. W wyniku bitwy pod Oxcross, armia Stafforda została całkowicie rozbita, a on sam zastał zabity przez lorda Ricarda Karstarka, po Oxcross resztki sił Lannisterów wycofały się do Lannisportu pod wodzą syna ser Stafforda, ser Davena Lannistera, zaczął neutralizować pozostałe punkty oporu, zdobywając po kolei Castamere, Ashmark i Złoty Ząb, armia p
...
Czytaj więcej »
| « 1 2 ... 7 8 9 10 11 ... 14 15 » |