Ghost in the Shell (jap. 攻殻機動隊 Kōkaku kidōtai?, pol. Mobilna uzbrojona jednostka porządkowa) – manga[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/manga/2014-09-01-830] z gatunku science-fiction, stworzona przez Masamunego Shirowa.
Manga pierwotnie opublikowana została w 1989 roku w magazynie Young Magazine, zaś wersję tomikową wydano w roku 1991. W 2002 roku wydano drugi tom komiksu Kōkaku kidōtai 2: Manmachine Interface (jap. 攻殻機動隊2 MANMACHINE INTERFACE), zaś w roku 2003 Kōkaku kidōtai 1.5: Human-Error Procesor (jap. 攻殻機動隊1.5 HUMAN-ERROR PROCESSOR). Wszystkie trzy tomy zostały wydane na polskim rynku przez JPF, zaś oznaczono je jako kolejne numery wydawnictwa ciągłego (oryginalna manga jako tom pierwszy
...
Czytaj więcej »
|
Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz fantastyczny[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/fantastyka/2014-05-24-776] i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog.
Pilipiuk najbardziej znany jest z wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/jakub_wedrowicz/2014-10-02-952] – zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty.
Debiutował opowiadaniem Hiena ("Fenix" 2/1996), w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba. Od tego czasu Pilipiuk napisał kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu, wydanych w siedmiu zbiorach (Kroniki Jakuba
...
Czytaj więcej »
|
Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz fantastyczny i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog.
Pilipiuk najbardziej znany jest z wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza – zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty.
Debiutował opowiadaniem Hiena ("Fenix" 2/1996), w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba. Od tego czasu Pilipiuk napisał kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu, wydanych w siedmiu zbiorach (Kroniki Jakuba Wędrowycza (2001), Czarownik Iwanow (2002), Weźmisz czarno kure (2002), Zagadka Kuby Rozpruwacza (2004), Wieszać każdy może (2006), Homo Bimbrownikus (2009) i "Trucizna" (2012). Sam nazywa siebie "największym piewcą polskiej wsi
...
Czytaj więcej »
|
Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
Celem filmowego horroru jest wywołanie u widza klimatu grozy, niepokoju lub obrzydzenia i szoku. Głównymi motywami horrorów są zazwyczaj wampiry, demony, duchy, wilkołaki, nawiedzone budynki, kanibale lub zombie. Horror nie musi jednak zawierać elementów nadprzyrodzonych. Fabuła może być oparta na realnym zagrożeniu i strachu, których głównym motywem są zazwy
...
Czytaj więcej »
|
Jacek Piekara- Jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych. Prowokujący. Zaskakujący. Potrafi rozbawić, zbulwersować, dotknąć do żywego. Wymyka się oczekiwaniom i nie daje zaszufladkować.
Od lat zajmuje się multimediami i szeroko pojmowaną popkulturą. Pracował jako zastępca redaktora naczelnego pism „Click” i „Game Ranking” oraz naczelny magazynu „Fantasy”. Prowadził programy autorskie w Radiu WAWA. Reżyserował dubbingi. Tworzył i tłumaczył scenariusze gier komputerowych.
Autor kilkunastu tomów powieści i opowiadań. Z Fabryką Słów wydał bestsellerową serię książek o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie, a także horror fantasy Necrosis. Przebudzenie, zbiór opowiadań Świat jest pełen chętnych suk, obrazoburczą antyutopię Przenajświętsza Rzeczpospolita oraz Alicję, w której zabiera czytelnika w intrygującą podróż w głąb ludzkiej duszy i Charak
...
Czytaj więcej »
|
Fantastyka historyczna (fantasy historyczna, literatura historyczno-fantastyczna) czerpie z dwóch zazębiających się o siebie gatunków literackich: powieści historycznej i fantastycznej. Często zamysłem autora jest przedstawianie związków przyczynowo-skutkowych obecnych w historii z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla fantastyki: przykładowo zwycięstwo danego stronnictwa w historycznej bitwie może być uwarunkowane w powieści historyczno-fantastycznej działaniem sił nadprzyrodzonych, mocy, magii. W powieści takiej dwa światy współgrają ze sobą i uzupełniają się.
|
Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).
W kulturze popularnej gatunek fantasy zdominowany jest przez odmianę mediewistyczną, zwłaszcza od czasu ogólnoświatowego sukcesu Władcy Pierścieni i innych dzieł J.R.R. Tolkiena[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/john_r_r_tolkien/2014-03-19-603] wchodzących w skład mitologii Śródziemia. W szerszym znaczeniu, fantasy obejmuje p
...
Czytaj więcej »
|
Witold Jabłoński (ur. 1957 w Łodzi) – polski pisarz fantastyczny oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej.
Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, sekretarz Jerzego Andrzejewskiego, w latach 1995–1997 dziennikarz i recenzent teatralny Gazety Wyborczej oraz publicysta dodatku kulturalnego "Verte". Od 1998 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w łódzkim urzędzie miejskim, od 1999 do 2003 dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury, zwolniony z tej posady przez ekipę prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Zdaniem pisarza, jest to wynik oskarżeń o antykościelność powieści Uczeń czarnoksiężnika. Z drugiej strony rzecznik prezydenta Łodzi twierdzi, stało się tak ponieważ dom kultury nie przynosił spodziewanych dochodów.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku.
Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie prasa popularyzatorem teatru. Powieść Fryne hetera
...
Czytaj więcej »
|
Zakon Krańca Świata[http://rockmetal-nibyl.ucoz.pl/blog/zakon_kranca_swiata_recenzja/2015-02-09-1209]- Na polskim rynku fantastyki Maja Lidia Kossakowska zdążyła już zdobyć uznanie w postaci kilku poważnych nagród, w tym nominacji do nagrody imienia Janusza A. Zajdla za opowiadania: Sól na pastwiskach niebieskich, Schizma, Beznogi Tancerz i Żarna niebios. Osobiście uważam, że jest to naprawdę poważna i wystarczająca rekomendacja. Ponadto, nadal mam w pamięci świetnego Siewcę Wiatru. Przepełniony więc ogromnymi oczekiwaniami zabrałem się do lektury i… "wsiąknąłem" na długie godziny.
Książka rozpoczyna się prologiem. W sumie to nic dziwnego, bowiem wiele pozycji rozpoczyna się właśnie w taki sposób. Szkoda tylko, że wstęp do Zakonu Krańca Świata wydaje się być kompletnie oderwany od treści książki. Niby miała to być postapokalipsa, a tutaj typowe fan
...
Czytaj więcej »
|
Janusz Leon Wiśniewski (ur. 18 sierpnia 1954 w Toruniu) – naukowiec i pisarz polski, magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska), doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka).
Wiśniewski pracował w latach 1979–1987 w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym UMK. Na stałe mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Współautor pierwszego w świecie programu komputerowego AutoNom do automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych. Metody wyznaczania nazw systematycznych zaimplementowane w tym programie zostały opatentowane w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych w latach 2004/2006.
W latach 1999–2007 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej
...
Czytaj więcej »
| |