Główna » 2014 » Październik » 12 » Aladyn
3:19 PM
Aladyn

ALADYN- syn ubogiego krawca Lu- Czu, urodzony ponad 1000 lat temu w cesarstwie chińskim. W dziecińskie nieposłuszny i skłonny do złośliwych figlów, wyrasta na leniwego młodzieńca  spędzającego głównie czas na wałęsaniu się po ulicach. Niechętny do pracy, doprowadza do tego, że jego ojciec  z zamartwiania się umiera, matka zaś zostaje z powodu biedy zmuszona do zamknięcia swojego zakładu krawieckiego i zajęciem się przędzeniem bawełny, by móc utrzymać siebie i dorosłego syna.

Pewnego dnia Aladyn spotyka wytwornie odzianego cudzoziemca, który przedstwaia mu się jako jego stryj, choć w rzeczywistości jest czarnoksiężnikiem z Afryki. Podstępny mag namawia Aladyna, by wyruszył z nim na wycieczkę. Gdy dociera do odludnego wąwozu, okazuje się, że Aladyn ma wejść w posiadanie skarbca i wydobyć dla czarnoksiężnika zaczarowaną lampę. Wyposażony przez w magiczny pierścień chroniący od nieszczęść, Aladyn schodzi pod ziemię. Udaje mu się odnaleźć lampę, jednak nie chce jej oddać magowi. Czarodziej wpada więc w gniew i za pomocą czarów więzi Aladyna w skarbcu. Chłopakowi udaje się jednak wydostać na powierzchnię dzięki pierścieniowi, który przez przypadek potarty przywołuje dżinna[1] spełniającego życzenia. Z jego pomocą Aladyn dociera wraz z lampą do domu. Niedługo potem okazuje się, że także w Lampie Aladyna [2] mieszka duch spełniający życzenia właściciela.

Aladyn i jego matka żyją więc odtąd w dostatku. Usłużny dżinn przynosi im wszystko czeko zapragną. Aladyn z biegiem czasu nabiera manier i obyczajów światowca. Zakochuje się w księżniczce Son- Wand i postanawia za pomocą dżinna zdobyć ją za żonę. Za pośrednictwem matki wysyła królowi w darze drogocenne kamienie w porcelanowej wazie i prosi o rękę jego córki. Król rząda jednak czterdziestu białych i czterdziestu czarnych niewolników. Aladyn spełnia, z pomocą dżinna, życzenie króla i zostaje mężem księżniczki. Z pomocą ducha z lampy buduje sobie i żonie wspaniały pałac. Szybko dzięki swojej hojności i łagodnemu usposubieniu staje się ulubieńcem ludu. Wzbudza też podziw jako rycerz, bowiem na czele wojsk królewskich rozbija hufce wrogiej armii, atakujące stolicę.

Do miasta przybywa czarownik, który podstępem wymienia starą (ale czarodziejską) lampę na nową (ale zupłenie zwyczajną). Oczywiście winną nieszczęścia jest kobieta (jak to bywa w mitologiach i baśniach). Aladyn w jednej chwili traci szczęście: żonę, łaskawość teścia i bogactwa. Za pomocą magicznego pierścienia udaje mu się odnaleźć ukochaną żonę,  dotrzeć do pałacu złego maga, uśpić go i odzyskać czarodziejską lampę. Po powrocie do stolicy godzi się z teściem, a gdy ten umiera, Aladyn zostaje królem. Rządzi krajem mądrze i sprawiedliwie, ciesząc się miłością żony i dzieci.

1.Dżinn-demon powstały z czystego ognia (bez dymu) dwa tysiące lat przed stworzeniem pierwszego człowieka.Obdarzony jest nadnaturalną potęgą. Potrafi przybierać dowolne kształty: rzeczy, roślin, potworów oraz ma umiejętność teleportacji [zjawisko przenoszenia obiektów z jednego miejsca na drugie, bez zachowania ciągłośći istnienia obiektu w przestrzeni. Najczęściej proces ten polega na zakodowaniu informacji o przenoszonym przedmiocie lub istocie, przesłaniu samej informacji do miejsca odbioru i odtworzeniu na jej podstawie przesyłanego obiektu. Z teleportacji korzystają wszyscy podróżnicy w czasie, a także wszyscy Ci, którzy w krótkim okresie czasu muszą pokonywać duże odległości, np. Ijon Tichy podczas swoich gwiezdnych podróży. Teleportują się też za pomocą zaklęcia „Patronus” magowie ze świata Harry'ego Pottera, gdy udają się na międzynarodowe mistrzostwa quidditcha. Za zjawiska zbiżone teleportacji można uznać również przemieszczanie w kosmosie w opowieściach „Star Wars”. Chodzi oczywiście o skok w hiperprzestrzeń za pomocą „Sokoła Millenium”, którym dowodzi Han Solo, a także przeniesienie się za pomocą sieci Fiuu, z którego korzystają magowie szkoleni w Hogwarcie]. Dżinny z reguły mieszkają na pustyni lub w opuszczonych ruinach, czasem staje się strażnikiem skarbów. Dżinny bywają groźne dla człowieka, są neizależne. Zdarza się jednak, że w wyjątkowych przypadkach potrafią służyć człowiekowi, spełniać jego życznia. Dżinny są uwięzione przez magów w różnych przedmiotach: lampach, butelkach, pierścieniach. Są dżinny męskie i żeńskie. Wyróżniamy też ich odmiany, np. ifryty, maridy i dżanny. Niektóre dżinny są posłuszne Bogu, inne funkcjonują w świecie demonów (stąd podział na dobre i złe dżinny). Przed złymi duchami można chronić się za pomocą amuletów z wilczych kłów lub pisząc w ich obecności czerwonym lub zielonym atramentem wersy z Koranu.

2.Lampa Aladyna-zaczarowana lampa z zamkniętym w niej dżinnem, dająca właścicielowiniezwykłą potęgę oraz bogactwa. Ukryta jest w podziemnym skarbcu w Cesarstwie Chińskim, staje się ona obiektem pożądania egipskiego maga, który dowaiaduje się o jej istnieniu z ksiąg magicznych. Przybywa do Chin i przedstawiając się jako stryj Aladyna- syna ubogiego krawca, namawia go, by ten zszedł do podziemi i przyniósł mu lampę. Artefakt nie trafia jednak w jego ręce, lecz zostaje przy Aladynie, kóry dzięki niej zyskuje rękę pięknej księżniczki i bogactwo, a później sprawuje sprawiedliwe rządy.

...

Księga Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy-  to zbiór około 300 baśni, podań, anegdot, i opowieści zamkniętych w ramę legendy o sułtanie Szechrijarze i jego żonie Szeheryzadzie [córki wezyra, która przyjaźni się z sułtanem Szechrijarem. Wyjeżdża jednak na pewien czas z Iraku, a gdy wraca po paru latach jako piękna kobieta, zostaje żoną swego dawnego przyjaciela, obecnie sułtana. Gdy jedna z jego żon zdradziła go z jego bratem władca postanawia wymordować wszytskie swoje żony. Szeheryzada obawiając się również o swój los postanawia opowiadać swojemu mężowi i władcy piękne opowieści- baśne. Snując opowieści przerywa je w najbardziej interesującym momencie, przez co zyskuje dzień życia przez 1001 noc. Sułtan postanawia jej nie zabijać i staje się dobrym mężem i ojcem]. Baśnie pochodzą z IX- X wieku i są pochodzenia perskiego, staroindyjskiego czy babilońsko- asyryjskiego. Do dziś uważane są za fenomen literatury światowej. 

Kategoria: Postacie z bajek | Wyświetleń: 538 | Dodał: Bies6167 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: