Główna » 2014 » Październik » 2 » Freddy Krueger
9:36 PM
Freddy Krueger

Freddy Krueger (pełne imię: Frederick Charles Krueger) – fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów Koszmar z ulicy Wiązów.

Psychopatyczny morderca dzieci. Uwolniony, z braku dowodów, przez sąd, zostaje zlinczowany (spalony żywcem) przez zdesperowanych mieszkańców miasteczka. Po latach powraca: zakrada się do snów nastoletnich pociech swych zabójców – ale zabija naprawdę; jedynie pokonując własne lęki można podjąć walkę z koszmarem. Postać w panoptikon kina grozy – na miarę klasycznych bestii: ożywionej Mumii, hrabiego Draculi, monstrum Frankensteina.

Pisownia imienia oraz – przede wszystkim – nazwiska sprawia problemy, dlatego bardzo często zapisuje się je błędnie. Jedyną poprawną formą jest Freddy Krueger, jednak spotkać można się z dwoma anglojęzycznymi imionami wymawianymi jako fredi – Freddy i Freddie, których – niesłusznie – czasami używane są zamiennie. W języku polskim pojawia się także Freddi. Warto wspomnieć także o pisowni obu imion przez jedno "d". Dużym problemem jest, wyglądające na niemieckie, nazwisko Krueger – często spotkać można się z pisownią przez u z przegłosem (Krüger), jednak jest ona niepoprawna (nazwisko wymawia się jako kruger, nie kriger czy krüger, jak ma to miejsce w przypadku niemieckiego Krüger). Występują także inne, również niepoprawne, formy nazwiska: Kruger (bez "e") lub pisane przez "c" (Crueger, Cruger, Crüger).

W Polsce powstała piosenka Fred Kruger zespołu Top One.

Cykl horrorów łączy motyw klasycznego kina grozy (zemsta zza grobu) z motywami współczesnymi (krwawy psychopata). Pierwszy film z serii pojawił się w 1984 roku, wyreżyserował go Wes Craven. Scenariusz Cravena odrzuciło kilka wytwórni, dopiero New Line Cinema zgodziło się zrealizować film. Film bardzo się spodobał i doczekał się ośmiu sequeli (ostatnim filmem, w którym pojawia się Krueger, jest Freddy kontra Jason, w którym bohater staje przeciwko Jasonowi Voorheesowi, znanemu z Piątku 13.). Filmy z udziałem Kruegera zarobiły na całym świecie kilkadziesiąt milionów dolarów. Przez wszystkie lata w rolę wcielał się Robert Englund.

Ciekawostka: w pierwszym filmie cyklu jedną z nastoletnich ofiar psychopaty zagrał Johnny Depp.

Freddy Krueger jest owocem gwałtu. Jego matka, zakonnica Amanda Krueger, była pracownicą szpitala psychiatrycznego w Springwood. Pewnego dnia została niechcący zamknięta w wieży szpitala, w której przebywali najniebezpieczniejsi chorzy. Zakonnica została wielokrotnie zgwałcona, zanim pracownicy szpitala zorientowali się gdzie jest.

Urodził się chłopiec. Trafił do sierocińca, skąd przygarnął go pewien alfons, chcący zrobić z bohatera jakiś użytek. Krueger nie spełniał jednak oczekiwań, dlatego często był bity. Po jakimś czasie ból zaczął sprawiać mu przyjemność – do tego stopnia, że zaczął sam się okaleczać brzytwą ojca. Pewnego dnia wynajął podpalacza, by spalił dom w jakim mieszkał pod jego nieobecność. W pożarze zginął jego ojciec.

Minęło kilkanaście lat. Freddy ożenił się, miał córkę, mieszkał przy spokojnej ulicy Wiązów. Jednak w miasteczku Springwood zaczęły znikać dzieci. Sprawcą był Krueger. Skonstruował narzędzie zbrodni – rękawicę z ostrzami zamiast palców. Nie wahał się zamordować własnej żony, gdy ta dowiedziała się, że jej mąż jest mordercą dzieci i chciała to zgłosić na policję. Niedługo później mieszkańcy Springwood odkryli, kto porywa i morduje ich dzieci. W wyniku błędu w procedurze sądowniczej Krueger uniknął kary. Rodzice zaczęli ścigać go na własną rękę. Spalili go w kotłowni, w której się ukrywał, a zwłoki wrzucili do bagażnika samochodu na złomowisku. Jednak bohater przed śmiercią zawarł pakt z siłami zła, które obdarzyły go nieśmiertelnością. Od tej pory nawiedzał swoje ofiary – dzieci osób, które brały udział w jego zabójstwie – w snach. Jeżeli w śnie nie udało się ofierze uciec, nigdy już się nie budziła.

Krueger ginął kilka razy, jednak powracał, aby dokonać nowej rzezi. Ostatecznie zginął z ręki swojej córki – wielu odkryło już, że bohatera nie można pokonać we śnie, więc sprowadzali go do świata realnego. Jego córce udało się dokonać tej sztuki i definitywnie zakończyć żywot Kruegera. Mieszkańcy Springwood wymazali go z pamięci, usunęli wszelkie informacje i wzmianki dotyczące jego osoby. Uwięziony został w piekle, z którego nie mógł się wydostać. Znalazł jednak sposób – wskrzesił i wysłał na ulicę Wiązów Jasona Voorheesa, aby zamordował kilka osób, a mieszkańcy pomyśleli, iż Krueger powrócił. Gdy wspomnienia mieszkańców ulicy Wiązów o bohaterze są już dostatecznie silne, udaje mu się ponownie powrócić. Krueger nalega, aby Jason się usunął, czego ten jednak zrobić nie chce, więc obaj stają przeciwko sobie. Freddy ginie po raz kolejny, jednak ponownie ma powrócić. W ósmym filmie widmo Freddy'ego prześladuje ekipę filmową przygotowującą remake Koszmaru.

Koszmar z ulicy Wiązów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street) – amerykański film fabularny, horror z 1984 roku w reżyserii Wesa Cravena. Pierwszy film ze słynnej serii slasherów, których negatywnym bohaterem jest mroczny Freddy Krueger. W kinach film mógł pochwalić się na tyle zadowalającą frekwencją, że zachęceni sukcesem medialnym Koszmaru z ulicy Wiązów twórcy już niebawem po premierze rozpoczęli prace nad sequelem.

Remake filmu na ekranach amerykańskich kin zadebiutował w kwietniu 2010 roku.

Ulicę Wiązów w prowincjonalnym Springwood zamieszkuje piętnastoletnia Tina Gray (Amanda Wyss) – dziewczyna, którą prześladują senne koszmary. Ich antybohaterem jest mężczyzna w czerwono-zielonym swetrze i starym kapeluszu, o pokrytej bliznami po poparzeniach twarzy, uzbrojony w rękawicę wyposażoną w cztery ostrza. Sny stają się coraz bardziej realistyczne i którejś nocy Tina budzi się z krzykiem, by odkryć, że jej koszula nocna została pocięta, podobnie jak w jej śnie.

Następnego wieczoru Tina, pozostawiona sama w domu, organizuje domową imprezę, na którą zaprasza swoją szkolną przyjaciółkę Nancy Thompson (Heather Langenkamp), jej kolegę Glena Lantza (Johnny Depp) oraz swojego chłopaka Roda Lane'a (Jsu Garcia). Niestety, nocą pomysłodawczyni przyjęcia zostaje zabita przez nieznaną siłę, która rozrywa jej ciało na strzępy. Rod, pozostając jedynym świadkiem niecodziennej zbrodni, staje się automatycznie głównym podejrzanym, tymczasem Nancy – ku własnemu przerażeniu – dowiaduje się, że zamordowana rówieśniczka w snach dręczona była przez tę samą postać, co i ona. Rodzice nastolatków z ulicy Wiązów są coraz bardziej zaniepokojeni napiętą sytuacją. Okazuje się, że z osobą koszmarnego prześladowcy mają wiele wspólnego.

Następnie Nancy doświadcza trzech niepokojących koszmarów, w których terroryzuje ją ten sam dręczyciel, który zamordował Tinę. Nancy wybiera się na policję, gdzie przebywa aresztowany Rod, i chłopak wyjaśnia jej, co widział w pokoju matki Tiny, w co nikt nie chce mu uwierzyć. Wieczorem Nancy powraca na posterunek policji w towarzystwie sceptycznie nastawionego do całej sytuacji Glena i zostaje świadkiem zgonu Roda, który rzekomo powiesił się we własnej celi. Podczas, gdy wszyscy wierzą, że popełnił samobójstwo, dziewczyna wie, że zabiła go ta sama osoba, która nawiedza ją w snach.

Matka Nancy, Marge (Ronee Blakley), zabiera swoją córkę do kliniki badań nad snem. Gdy nastolatka zasypia, ponownie doświadcza szokującego koszmaru z udziałem swojego prześladowcy, a jej ramię zostaje zranione; tym razem jednak udaje jej się "wyciągnąć" coś ze swojego snu – jest to wspomniany przy opisie koszmarnej postaci kapelusz. W Nancy potęgowane jest wrażenie, że jej matka, wyraźnie zaniepokojona sytuacją, ukrywa pewien sekret. Już po powrocie do domu, kobieta wyjaśnia córce, że właścicielem kapelusza jest Fred Krueger (Robert Englund), morderca blisko dwudziestu dzieci z ulicy Wiązów, który przed dekadą został spalony żywcem przez rodziców swoich ofiar. Kruger, w odwecie za okrutny lincz, powraca zza grobu, manipulując snami nastolatków z ulicy Wiązów – dziećmi swoich oprawców.

Tej nocy Nancy i Glen obmyślają plan skutecznego powstrzymania Kruegera, lecz gdy chłopak zasypia, zostaje krwawo zamordowany przez psychopatę. Nancy sama staje twarzą w twarz z Kruegerem, po "przeniesieniu" go do świata realnego. Nancy nie może uciec z domu, ponieważ jej rodzice zabezpieczyli go, by uniemożliwić córce nocne wyjścia. W końcu udaje jej się jednak uwięzić Kruegera w piwnicy i tam pozostawić go na pastwę wznieconego pożaru. Do domu włamuje się ojciec Nancy, porucznik Don Thompson (John Saxon), lecz gdy już ma zamiar odratować swoją rodzinę z płonącego budynku, Nancy dostrzega ogniste kroki, które prowadzą po schodach do sypialni pani Thompson. Tam też Nancy i Don są świadkami śmierci Marge z rąk Kruegera. Nancy udaje się jednak pokonać Freddy'ego po odwróceniu się od niego i odebraniu mu całej jego złowieszczej mocy.

W ostatniej scenie filmu okazuje się, że wszystkie wydarzenia przedstawione powyżej były fikcją – koszmarem. Nancy odjeżdża do szkoły w towarzystwie Glena i innych przyjaciół, lecz orientuje się, że nadal jest bohaterką snu, a Krueger opętał samochód zaraz po tym, jak tylko do niego wsiadła. Nancy woła na pomoc swoją matkę, gdy auto odjeżdża, a stojąca u progu domu Marge zostaje wciągnięta przed szybę w drzwiach przez tajemniczą dłoń.

Morderstwa popełnione przez Freddy'ego Kruegera:

-Tina – rozszarpana

-Rod – powieszony

-Glen – wciągnięty do łóżka i zabity (off-screen)

-Marge – spalona; jej zwłoki wciągnięte zostały do łóżka (podobnie jak w sekwencji mordu Glena)

Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy'ego (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge) – amerykański film fabularny (horror) z 1985 roku. Sequel kultowej produkcji Wesa Cravena, Koszmaru z ulicy Wiązów (1984), drugi segment filmowej serii pod tym samym tytułem.

Od wydarzeń przedstawionych w pierwszej części serii mija pięć lat. Do posiadłości, w której mieszkali Thompsonowie, wprowadza się rodzina Walshów – matka, ojciec, ekscentryczny syn i urocza córka. Głowa rodziny, Ken Walsh, ukrywa przed bliskimi mroczną tajemnicę rezydencji, lecz nastoletni Jesse zaczyna miewać senne koszmary, w których objawia mu się ta sama postać, co Tinie Gray – posępny Freddy Krueger. Lisa, przyjaciółka Jesse'go ze szkoły, znajduje pamiętnik poprzedniej lokatorki, z którego dowiaduje się o jej problemach z koszmarami. Tymczasem Freddy obiera Jesse'go na swojego następcę, który zabił jego kolegę, oraz chciał zabić jego dziewczynę.

Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors) – amerykański film fabularny z 1987 roku. Trzecia część popularnej serii, której bohaterem jest Freddy Krueger.

Nastoletnią Kristen Parker prześladują senne koszmary, w których objawia się jej tajemnicza postać z równie złowieszczego domostwa – mężczyzna o spalonej twarzy, z brzytwami zamiast palców. Po rzekomej próbie samobójczej zaborcza matka wysyła córkę do instytutu psychiatrycznego dla nieletnich. Kristen dowiaduje się, że przebywający tam nastolatkowie również padają ofiarami manii Freddy'ego. Młodym decyduje się pomóc Nancy Thompson, która kiedyś również była prześladowana przez demona...

Koszmar z ulicy Wiązów 4: Władca snów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master) – amerykański film fabularny z 1988 roku. Czwarta część słynnej serii horrorów.

Kristen, Kincaid i Joey jako jedyni przeżyli atak Freddy’ego Kruegera. Niestety, demon nie odpuszcza i już na wstępie w okrutny sposób pozbawia życia całą trójkę. Tuż przed śmiercią Kristen oddaje swoją unikatową moc młodej dziewczynie, swej szkolnej przyjaciółce Alice. Teraz to ona może „wciągać” innych do snów. Freddy zręcznie wykorzystuje sytuację, by mordować wszystkich bliskich z otoczenia Alice za jej nieświadomym pośrednictwem...

Koszmar z ulicy Wiązów 5: Dziecko snów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street: The Dream Child) – amerykański film fabularny z 1989 roku. Czwarty sequel popularnego horroru – Koszmaru z ulicy Wiązów (1984).

Ku własnemu przerażeniu, Alice Johnson odkrywa, że maniakalny Freddy Krueger wciąż prześladuje ją w sennych koszmarach. Dziewczyna epatowana jest makabrycznymi obrazami poczęcia i narodzin Freddy'ego. Na domiar złego okazuje się, że... sama jest w ciąży. Krueger chce wykorzystać niemowlę do swych niecnych celów. Alice musi stawić mu czoła...

Freddy nie żyje: Koniec koszmaru (tytuł oryg. Freddy's Dead: The Final Nightmare) – amerykański film fabularny z 1991 roku. Szósta część Koszmaru z ulicy Wiązów, z założenia mająca zakończyć serię, spotkała się jednak z dobrym przyjęciem przez fanów cyklu, dlatego powstały kolejne dwie części filmu. Epizodycznie w filmie pojawili się: Alice Cooper, Roseanne Barr, Tom Arnold oraz Johnny Depp, który wystąpił w pierwszej części produkcji.

Nastoletni John Doe trafia do zakładu dla trudnej młodzieży. Na miejscu poznaje doktor Maggie Burroughs, która – jak się okazuje – miewa sny takie same, jak jego. John i Maggie wybierają się do Springwood, aby poznać prawdę o prześladującym ich w koszmarach upiorze. W wyprawie towarzyszy im kilkoro nastolatków. Okazuje się jednak, że psychopatyczny Freddy Krueger, zwabiając grupę do rodzinnego miasta, miał w tym pewien plan.

Nowy koszmar Wesa Cravena (tytuł oryg. New Nightmare aka Wes Craven's New Nightmare) – amerykański film fabularny (horror) z 1994 r. w reżyserii Wesa Cravena. Film jest siódmą częścią Koszmaru z ulicy Wiązów, którego autorem jest właśnie Craven.

Aktorka Heather Langenkamp, która dziesięć lat temu wcieliła się w bohaterkę horroru Wesa Cravena, obecnie przyjmuje rolę w jego nowym projekcie. Tuż przed rozpoczęciem zdjęć, kobieta zostaje nękana serią tajemniczych głuchych telefonów. Niebawem w wypadku samochodowym ginie jej mąż. W życiu Heather zaczyna dochodzić do niewytłumaczalnych przypadków, z których najbardziej przerażającym jest objawienie się Freddy'ego w snach aktorki. Krueger chce zawładnąć duszą jej kilkuletniego synka Dylana.

Freddy kontra Jason (tytuł oryg. Freddy vs. Jason) – amerykański filmowy horror typu slasher z 2003 roku. Crossover dwóch dreszczowców z lat osiemdziesiątych: Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) oraz Piątku, trzynastego (1980).

Reżyserii filmu podjął się azjatycki twórca Ronny Yu, który blisko pięć lat wcześniej zabłysnął w amerykańskim świecie filmowym czwartą częścią przygód Laleczki Chucky. W kinach Freddy kontra Jason miał zadowalającą frekwencję i przyniósł twórcom dochód osiemdziesięciu milionów dolarów.

Freddy Krueger (Robert Englund), morderca ze Springwood, tkwi w piekle i nie może kontynuować swoich okrutnych morderstw, dopóki mieszkańcy ulicy Wiązów nie przypomną sobie o jego zbrodniach. Postanawia wykorzystać psychopatycznego zabójcę znad Crystal Lake, Jasona Voorheesa (Ken Kirzinger), który w jego imieniu miałby dokonać rzezi na ulicy Wiązów. Pod postacią Pameli Voorhees, jedynej osoby, której rozkazów Jason słuchał, Krueger przekonuje Voorheesa, by wymordował on nastolatków z ulicy Wiązów i przebudził w mieszkańcach miasta przekonanie, że sprawcą zbrodni jest Krueger.

Grupa młodzieży – Lori (Monica Keena), Kia (Kelly Rowland), Gibb (Katharine Isabelle) i Blake (David Kopp) – jest przesłuchiwana przez zastępcę szeryfa Scotta Stubbsa (Lochlyn Munro) w sprawie zabójstwa Treya (Jesse Hutch), chłopaka Gibb, który został zadźgany podczas imprezy odbywającej się w domu Lori. Po powrocie z komisariatu, Blake zostaje zamordowany przez Jasona.

Następnego dnia w szkole Kia, Gibb i Lori dowiadują się o zabójstwie Blake'a. Lori opowiada przyjaciółkom o swoim śnie, w którym objawił się jej Freddy Krueger. W szkole zjawia się dawny chłopak Lori, Will (Jason Ritter), który był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ widział jak ojciec Lori – dyrektor zakładu – morduje jej matkę. Późnym wieczorem wszyscy wybierają się na rave, które odbywa się na opuszczonym polu uprawnym. Gibb zażywa pigułki gwałtu i zasypia, stając się tym samym bezwolną, potencjalną ofiarą Freddy'ego. Jednak, gdy ten ma zamiar ją uśmiercić, wyręcza go Jason, który stalowym prętem przebija ciało śpiącej dziewczyny i szykującego się do zgwałcenia jej imprezowicza, pochylającego się nad nią. Jason morduje grupę innych obecnych na imprezie nastolatków, tymczasem Lori, Will i Kia uciekają wraz z dwójką innych licealistów – Freeburgiem (Kyle Labine), organizatorem zabawy, i Lindermanem (Chris Marquette)

Następnego dnia bohaterowie, wraz z agentem Stubbsem, wybierają się do szpitala psychiatrycznego w Westin Hill, by zdobyć hipnocyl, lek, który pacjentom kliniki zapewnia bezpieczne sny, a co za tym idzie – ratuje ich od Freddy'ego. Freeburg zostaje opętany przez Kruegera i likwiduje większą część leków. Na miejscu zjawia się Jason, który morduje jednego z ochroniarzy, a następnie również Stubbsa. Freeburg, za pomocą dwóch strzykawek, usypia i unieszkodliwia Jasona, jednak nim spełnia swój plan, Voorhees przecina go maczetą na pół. Lori, Will, Kia i Linderman eksportują nieprzytomnego Jasona nad Crystal Lake, uważając, że najlepszym scenariuszem będzie zwycięstwo Jasona nad Freddy'm na "własnym polu". Zadaniem Lori jest zażycie hipnocylu i popadnięcie w sen, a następnie wyciągnięcie Freddy'ego ze świata snu do rzeczywistości. W tym celu przyjaciele Lori mają ją w odpowiednim momencie obudzić. Gdy plan jest realizowany, zbudza się Jason i dochodzi do wypadku samochodowego. Okazuje się, że van zatrzymał się nieopodal Camp Crystal Lake, gdzie też bohaterowie się udają. Po zjawieniu się w jednej z opuszczonych kabin, bohaterowie zostają zaatakowani przez Jasona, a w domku wybucha pożar. W konfrontacji z Jasonem, Linderman zostaje nadziany na fragment fundamentu, niefortunnie wystający ze ściany. Ręka Lori zostaje poparzona, więc dziewczyna się budzi, ściągając tym samym Freddy'ego do realnego świata. Nim Jason i Freddy przystępują do pojedynku, Voorhees morduje Kię. Po dłuższej walce Kruegera i Voorheesa, do akcji wkraczają także Will i Lori, którzy najpierw nawilżają benzyną podest, na którym walczą psychopaci, by następnie go podpalić. Po dłuższej walce wydaje się, że mordercy zostali unicestwieni, jednak niespodziewanie Freddy, z maczetą Jasona w dłoni, rusza na Lori i Willa. Nagle z jeziora wynurza się Jason, który przebija go jego własną, odciętą dłonią, a następnie opada do wody, bezsilny w wyniku ran poniesionych w walce z Freddy'm. Freddy, pomimo przebicia własną dłonią przez Jasona, wstaje z ziemi w pełni sił, ale Lori dekapituje go maczetą Voorheesa.

Istnieje zlikwidowana sekwencja początkowa filmu, rozgrywająca się na kempingu Camp Crystal Lake. Chłopiec, imieniem Billy, opowiada młodej opiekunce Heather (Odessa Munroe) o swoim koszmarze. Prosi ją, by została z nim do momentu, aż zaśnie, jednak ta odmawia i urządza sobie kąpiel nago w miejscowym jeziorze. Nad Crystal Lake płoszą ją jednak dziwne odgłosy, więc Heather panikuje i ubiera się z powrotem, rezygnując z kąpieli. Jest ścigana przez grasującego na kempingu mordercę – Jasona Voorheesa, więc ucieka do kabiny, w której pozostawiła Billy'ego. Drzwi są zamknięte, a chłopiec ignoruje wołanie o pomoc Heather, pozostawiając ją na pastwę losu Jasonowi. Scena, choć przemontowana i dość merytorycznie zmieniona, została ujęta w filmie, podczas napisów końcowych identyfikując jednak postać Heather jako "dziewczynę znad jeziora" oraz pozbywając się postaci Billy'ego. Sekwencja była przez krótki okres udostępniona w serwisie YouTube.

W alternatywnym zakończeniu, rozgrywającym się dwa miesiące od finałowych wydarzeń filmu, Lori i Will spędzają upojną noc w domu dziewczyny. Para decyduje się na odbycie stosunku płciowego, który z czasem dla Lori staje się coraz mniej przyjemny. Ostatecznie Will przemienia się we Freddy'ego Kruegera i atakuje Lori.

Od kilku lat regularnie powraca się do spekulacji dotyczących ewentualnej kontynuacji wątku przedstawionego w filmie. Pierwotną kontynuacją historii była limitowana seria komiksów Dynamite Entertainment pt. Freddy vs. Jason vs. Ash, w której antybohaterowie Koszmaru z ulicy Wiązów i Piątku, trzynastego stanęli naprzeciw bohatera Martwego zła Sama Raimiego. W wywiadzie udzielonym w marcu 2006 roku Robert Englund zdradził, że wytwórnia New Line Cinema jest w trakcie rozmów z Johnem Carpenterem dotyczących wykorzystania w sequelu postaci Michaela Myersa. Niemniej jednak, obecnie informacji na temat domniemanego sequela brakuje.

New Line Cinema zajęła się z kolei dystrybucją remake'ów korzeni obydwu serii – w lutym 2009 roku na ekranach amerykańskich kin zadebiutował film Marcusa Nispela Friday the 13th, reboot pierwowzoru Seana S. Cunninghama; zaś w roku 2010 zaprezentowano w kinach remake Koszmaru z ulicy Wiązów Wesa Cravena.

Koszmar z ulicy Wiązów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street) – filmowy horror produkcji amerykańskiej, którego premiera kinowa odbyła się w drugim kwartale 2010 roku. Remake Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) Wesa Cravena, w zamyśle twórców mający wskrzesić filmową serię o tym samym tytule. Film wyreżyserował Samuel Bayer.

Dean siedzi w knajpce. Chce zamówić kawę, ale kelnerka odchodzi. Zirytowany mężczyzna podąża za nią. Okazuje się, że znalazł się w dziwnej kotłowni. Nagle zostaje złapany przez dziwną, palczastą rekę. Budzi się w tej samej kawiarni. Dosiada się do niego Kris. Dean opowiada jej o swoich koszmarach. Kris mówi, żeby się nie przejmował i odchodzi. Mężczyzna przez chwilę siedzi sam przy stoliku, gdy nagle pojawia się tajemniczy mężczyzna ze spaloną twarzą, łapie go i przykłada mu nóż do gardła. Kris się odwraca i widzi jak Dean szamoce się sam ze sobą, powtarzając "nie jesteś prawdziwy!", po chwili podrzyna sobie gardło.

Jest pogrzeb. Kris zauważa, że nad grobem stoi mała dziewczynka, rzucająca kwiaty. Nagle odwraca się w jej stronę. Na jej sukience widnieją ślady pazurów. Z grobu wychyla się ręką i wciąga ją ze sobą. Kris otrząsa się jakby ze snu. Pogrzeb dobiegł końca. Kris rozmawia ze swoim chłopakiem o tym co działo się w kawiarni. Pojawia się Nancy, kelnerka, mówiąc, że wie co się stało. Chłopak odgania ją, mówiąc, że Kris jest zmęczona. W domu dziewczyna szuka na strychu zdjęć z dzieciństwa. Znajduje starą lalkę i sukienkę z dziurami, taką jaką miała tamta dziewczynka. Nagle szponiasta ręka łapie ją za ramie. Okazuje się jednak, że to tylko sen. Następnego dnia Kris idzie do szkoły. Na zajęciach otwiera książkę i widzi w niej zdjęcie takich samych pazurów jak w jej śnie. Wszystko staje się nagle stare, dziewczyna siedzi sama w ławce, a nauczycielem jest Freddy. Podchodzi do niech i obcina jej kosmyk włosów. Kris krzyczy na cały głos, okazuje się, że jest znowu w klasie, a na jej książce leży ten sam kosmyk, obcięty przez Freddy'ego.

Wieczorem Kris jest sama w domu i boi się zasnąć. Przez okno przychodzi jej chłopak i mówi jej, że też miewa koszmary. Postanawia zostać na noc. Idą spać. Nagle Kris się budzi. Wychodzi do ogrodu, szukając psa. Nagle zauważa Freddy'ego, który mówi "tylko go głaskałem". Dziewczyna ucieka do domu. W tym czasie budzi się jej chłopak i widzi Kris miotającą się po łóżku. Nagle ciało dziewczyny unosi się do góry, jakaś niewidzialna siła miota nią po całym pokoju, następnie Kris zawisa w powietrzu a niewidzialne pazury rozszarpują jej brzuch. Przerażony chłopak ucieka do Nancy i mówi jej co zaszło. Następnie ucieka, ale łapie go policja. Chłopak siedzi w więzieniu. Niespodziewanie przychodzi policjant oznajmiając, że rodzina wpłaca za niego kaucję. Chłopak wychodzi na korytarz, okazuje się jednak, że znalazł się w kotłowni. Pojawia się Freddy i rozszarpuje go. W tym czasie Nancy idzie do biblioteki, gdzie spotyka kolegę. Ten mówi, że też ma koszmary. Kiedy Nancy wraca, idzie się wykąpać. Przysypia w wannie, gdzie pojawia się ręka Freddy'ego. Dziewczyna budzi się. Następnego dnia mówi koledze, że słyszy ciągle piosenkę "one,two Freddy's coming for you!". Postanawiają zapytać się jej matki, kto to był Freddy. Ta mówi, że był ogrodnikiem pracującym w przedszkolu do którego chodzili wszyscy, Kris, Nancy i inni. Freddy Krueger był tam ogrodnikiem, którego oskarżono o pedofilię. Nie chciała jednak powiedzieć, co się z nim stało.

Kolega Nancy idzie na basen. Wpadając do wody widzi dziwną scenę, Freddy uciekając wpada do starego budynku. Gonią go mieszkańcy miasta. Nagle jeden z nich podpala budynek, w którym ukrył się Freddy. Całość eksploduje. Po tej wizji Quentin i Nancy udają się do starego przedszkola. Odnajdują tam zdjęcia, świadczące o tym, że Freddy rzeczywiście był pedofilem. Nancy zapada w sen, ściąga Freddiego do świata rzeczywistego i obcina mu głowę. Oboje podpalają to miejsce. Przyjeżdża karetka i zabiera ich z miejsca wydarzenia. Policjanci rozmawiający ze sobą, mówią, że w domu nie znaleziono żadnego ciała. Ostatnia scena dzieje się w domu Nancy. Podczas rozmowy z matką nagle z lustra wyłania się ręka Freddy'ego, zabija matkę dziewczyny a potem wciąga ją do lustra.

Kategoria: Kultowe filmy | Wyświetleń: 537 | Dodał: Bies6167 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: