Główna » 2014 » Październik » 2 » Underworld
9:26 PM
Underworld

Underworld – amerykański film z 2003 roku w reżyserii Lena Wisemana.

Akcja filmu toczy się dwuwątkowo. Na ziemi w ciągu wieków, niezauważone przez ludzi, wyrosły dwie rywalizujące ze sobą rasy: arystokratyczne, dobrze wykształcone Wampiry oraz brutalni i siejący grozę Lykanie (ang. Lycans, czyli wilkołaki). Dla ludzkości ich istnienie jest tylko cieniem legendy. Dla siebie nawzajem są oni jednak nieprzejednanymi i śmiertelnymi wrogami. Ich celem jest całkowita eliminacja przeciwnika. Piękna i przebiegła Selena (Kate Beckinsale), wywodząca się z rodu Wampirów, odkrywa tajemnicę, która może mieć śmiertelne konsekwencje zarówno dla Wampirów, jak i Lykanów. Na tle rywalizacji Lykan z wampirami rozwija się uczucie między wampirzycą Selene a świeżo zarażonym wilkołakiem Michaelem (Scott Speedman).

Underworld 2: Ewolucja:  Osiem wieków temu, rozpoczęła się, nieznana ludzkości wojna pomiędzy rządzącą klasą wampirów. Legenda mówi, że wojnę rozpoczęli dwaj nieśmiertelni synowie Alexandra Corvinusa. Marcus, ugryziony przez nietoperza, dał początek istnienia rasie wampirów. William, ugryziony przez wilka, stał się pierwszym i najpotężniejszym Lykaninem. Historia zaczyna się w 1202r., kiedy Wampiry wraz z Viktorem, Marcusem oraz Amelią pojmują Williama. Viktor skazuje Williama na wieczne więzienie. W czasach współczesnych pozostałe przy życiu wilkołaki i wampiry polują na Selenę i Michaela, którzy stali się przyczyną ich zguby. Wygląda na to, że wszyscy sprzysięgli się przeciwko nimi, zarówno Lykanie, Wampiry, jak i ludzie.

Dziś prawdziwych wampirów już nie ma. Ale były. Dawno, dawno temu, za wieloma górami, w czasach średniowiecznego mroku żyły sobie w wielkich zamkach. Nie chadzały do liceów, nie słuchały Britney Spears, ale zajmowały się tym, co potrafiły najlepiej – okrutnościami, walką i wyzyskiwaniem słabszych. O takich krwiopijcach opowiada Patrick Tatopoulos w "Underworld: Bunt Lykanów", trzeciej części wampirzej serii, która przy okazji przedstawia nam początki sporu między kamratami Drakuli i wilkołakami.

Tutaj wszystko się zaczęło. Demoniczny władca wampirów, Viktor (Nighy) postanawia ocalić dziecko człowieka i wilkołaka. Młody Lucjan (Sheen) ma być pierwszym z Lykanów, niewolników, którzy w przyszłości służyć będą wampirom. O ile bowiem w nocy są one potężne, w dzień stają się zupełnie bezbronne. Lykani mają więc być strażnikami  broniącymi zamkowych murów między wschodem i zachodem słońca. Plan Victora bierze jednak w łeb, gdy jego lykański faworyt potajemnie rozpoczyna romans z córką przywódcy, Sonją (Mitra), a stworzony przez nich gatunkowy mezalians zostaje dostrzeżony przez mało sympatycznych dworskich intrygantów. Na tym jednak nie kończą się problemy wampirów – potulny Lucjan okazuje się bowiem niepoprawnym idealistą marzącym o wolności Lykanów. Gdy jego ukochana zostanie zabita przez swych pobratymców, Lucjan stanie na czele tytułowego buntu Lykanów.

Po premierze "Underworld: Bunt Lykanów" widzowie byli zgodni, że najnowsza część mrocznej serii jest zarazem jej najsłabszym ogniwem. Ma jednak swoje momenty. Patrick Tatopoulos, scenograf takich filmów jak "Dzień niepodległości" czy "Bitwa o Ziemię", stając za kamerą "Underworld…" postanowił wykorzystać swoje zawodowe doświadczenia dla zbudowania mrocznej, posępnej wizji. Zatopione w ciemnościach wampirze zamczysko w jego filmie robi spore wrażenie. Ale nie tylko znakomita scenografia pozwala uznać film Tatopoulosa za lekturę przyjemną. Francuski reżyser całkiem sprawnie łączy ze sobą dworskie intrygi, wątek miłosnej tragedii i batalistyczne kino kostiumowe w stylu "Braveheart". I choć nie ma on materiału na bardzo dobre kino, potrafi wykrzesać całkiem sporo z niedoskonałego scenariusza. Z odsieczą przybywają też aktorzy. Bo choć Rhona Mitra w obcisłych skórach nie robi takiego wrażenia jak lateksowa Kate Beckinsale w poprzednich dwóch częściach serii, na wysokości zadania po raz kolejny stają aktorscy mistrzowie z Wysp. Wcielając się w postać Lucjana Michael Sheen udowadnia swoją wszechstronność – jest charyzmatyczny  i wielowymiarowy, bez trudności przykuwa uwagę. Nawet wtedy, gdy walczy o nią z zimnym jak Syberia i okrutnym jak poniedziałkowy poranek Billem Nighym.

Do wysokiego poziomu aktorskiej dwójki postanowił się dostosować polski wydawca. Na płycie prócz filmu znajdujemy bowiem całkiem sporą garść dodatków. W swych komentarzach o "Underworld…" mówią więc między innymi reżyser, producent Gary Lucchesi i Len Wiseman, który przygotowuje właśnie czwartą część serii o krwiopijcach i wilkołakach. Ponadto polskie DVD wzbogacają filmy dokumentalne o pracy nad scenariuszem i o tym, jak powstawał mroczny i duszny świat "Underworld…", a także teledysk do piosenki "Deathclub", która promowała film Tatopoulosa. Kinomani przyzwyczajeni do skromnych rodzimych wydań DVD będą więc mile zaskoczeni.

Undrworld Przebudzenie”- Długo wyczekiwana kontynuacja trylogii, która na całym świecie zarobiła niemal 300 milionów dolarów. Kate Beckinsale powraca w roli wampirzycy Seleny, która po latach uśpienia budzi się w świecie, w którym ludzie wiedzą już o istnieniu wampirów i lykanów. Trwają przygotowania do wielkiej wojny, skierowanej przeciwko dwóm nieśmiertelnym rasom.

Kategoria: Kultowe filmy | Wyświetleń: 497 | Dodał: Bies6167 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: